Ten dzień przypomina o sile narodowych kolorów i wspólnych wartościach – podkreślali dziś uczestnicy obchodów Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W uroczystościach wzięli udział prezydent Andrzej Duda i szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz. W Muzeum WP na Cytadeli Warszawskiej zaś trwa piknik historyczny z okazji święta, gdzie na gości czeka wiele atrakcji.
– Jakże ważna zawsze była dla budowania naszej wspólnoty nasza biało-czerwona flaga, nasze barwy narodowe i państwowe. Patrzymy na nią ze wzruszeniem, jesteśmy z niej dumni, to ona gromadzi nas i spaja – mówił dziś prezydent Andrzej Duda w warszawskim Belwederze podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Prezydent przypomniał, iż to sztandar i barwy Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego stały się fundamentem naszych kolorów narodowych. – Mają one więc podłoże heraldyczne, jako jedne z niewielu kolorów narodowych na świecie – podkreślił Duda.
Dodał, iż biało-czerwona flaga została przyjęta w 1919 roku, kiedy Polska odrodziła się po zaborach. – To tę Biało-Czerwoną żołnierze nieśli podczas bitwy warszawskiej 1920 roku, pod tymi barwami broniono Polski w 1939 roku i walczono podczas powstania warszawskiego, na biało-czerwoną flagę przysięgali żołnierze, te barwy stały się barwami Solidarności – wyliczał prezydent.
Podczas uroczystości para prezydencka spotkała się z rodakami mieszkającymi poza granicami naszego kraju. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe 13 działaczom polonijnym w uznaniu ich zasług w popularyzowaniu polskiej historii i kultury oraz flagi państwowe 19 organizacjom i firmom zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą. Ponadto z rąk prezydenta kilkanaście osób z Białorusi, Mołdawii i Ukrainy odebrało akty nadania obywatelstwa polskiego.
W swoim przemówieniu Andrzej Duda dziękował Polonii za to, iż czuje związek z Polską i polskością oraz uczy dzieci języka polskiego, polskiej historii, kultury i modlitwy. Za wsparcie Polaków za granicą, podtrzymywanie polskości oraz udział w akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” dziękowała także Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama wymieniła m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej i jednostki wojskowe, które zabezpieczały transporty z pomocą dla Polaków, szczególnie do ogarniętej wojną Ukrainy.
Akcja wsparcia Polaków zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie prowadzona jest od 2016 roku dzięki inicjatywie Polonii z Zachodu przy wsparciu pary prezydenckiej, spółek skarbu państwa, prywatnych firm i indywidualnych darczyńców. Dzięki niej przedstawiciele Kancelarii Prezydenta odwiedzili kilkadziesiąt miejscowości m.in. w Ukrainie, na Litwie, Białorusi, w Mołdawii, Rumunii, Kazachstanie i Rosji, gdzie przekazali paczki z pomocą.
Dzisiejsze obchody rozpoczęły się o godz. 11.15 od podniesienia flagi państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. To uroczystość nawiązująca do wydarzeń z 17 września 1939 roku, kiedy zegar na zamkowej wieży uległ uszkodzeniu podczas pożaru. Jego wskazówki zatrzymały się właśnie na godz. 11.15 i w tym położeniu pozostały aż do zniszczenia zamku przez Niemców w 1944 roku. W czasie odbudowy zamku zegar wieżowy zrekonstruowano i jego wskazówki ponownie ruszyły 19 lipca 1974 roku o 11.15.
– Spotykamy się, aby oddać cześć i honor naszym barwom narodowym, które łączą i towarzyszą nam we wszystkich najważniejszych chwilach – mówił w czasie uroczystości na placu Zamkowym Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej. Zaapelował, abyśmy byli „dumni z naszych barw, z naszego dorobku i z tego, co jest wspólne”. – Bezpieczeństwo łączy się pod Biało-Czerwoną i to jest dla naszych wrogów, przeciwników, tych wszystkich, którzy nastają na nasze bezpieczeństwo, bardzo silny sygnał, iż Polska jest zjednoczona w obliczu zagrożeń – zaznaczył szef MON-u. Obchody zakończyły się defiladą, pokazem musztry paradnej i występem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Na Cytadeli Warszawskiej z okazji Dnia Flagi, 105-lecia powstania Muzeum Wojska Polskiego oraz milenium koronacji Bolesława Chrobrego trwa dziś piknik historyczny. W samo południe rozdano przybyłym 105 polskich flag, po jednej na każdy rok historii muzeum.
Do godz. 18.00 na warszawiaków i gości czekają na Cytadeli liczne atrakcje, m.in. pokazy walk średniowiecznych wojów, warsztaty dawnych rzemiosł, wystawa nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym czołgów Leopard i Abrams, pokaz sokolniczy czy prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Można też przymierzyć historyczne mundury polskiego wojska i zjeść wojskową grochówkę. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi, który przypomina o sile narodowych kolorów i wspólnych wartościach, ustanowiono w 2004 roku. Data 2 maja nawiązuje do umieszczenia polskich flag na budynkach w Berlinie po zdobyciu miasta w 1945 roku. 2 maja też od 2002 roku obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które wniosły wkład w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.