Żołnierska pomoc trwa

polska-zbrojna.pl 10 godzin temu

Oczyszczanie dróg, budynków mieszkalnych i obiektów publicznych, niesienie pomocy medycznej i zaopatrzeniowej powodzianom, budowa mostów i utrzymywanie tymczasowych przepraw – to główne działania prowadzone przez polskie wojsko i sojuszników z Niemiec w ramach operacji „Feniks”. Tylko dziś do zwalczania skutków powodzi zostało wydzielonych 12 409 żołnierzy.

Największą grupę żołnierzy zaangażowanych w operację „Feniks” stanowią w tej chwili wojska obrony terytorialnej (8216). Druga siła to wojskowi podlegający Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (2691), reszta to żołnierze m.in. Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej czy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wojskowe zgrupowania zadaniowe WOT działają na terenie Śląska i Dolnego Śląska. Wojska inżynieryjne tworzą przede wszystkim dwie grupy zadaniowe, szesnaście zespołów drogowych i dwie grupy budowy mostów. Z polskimi żołnierzami współpracuje międzynarodowa grupa wsparcia (IESG). Od 10 października w Polsce przebywa 98 wojskowych z Niemiec, z 39 jednostkami sprzętu, którzy pracowali przy wzmacnianiu brzegów rzeki Biała Głuchołaska, wycince uszkodzonych drzew czy demontowaniu mostu w miejscowości Nowy Świętów.

REKLAMA

Cały czas pracują: wojskowy personel w szpitalu polowym w Nysie, gdzie przyjęto już 1088 pacjentów, punkt medyczny w Lądku-Zdroju (681 pacjentów) i ambulatorium w Opolu. Mobilny zespół szczepienny wykonuje zadania w Brzegu. W ciągłej gotowości są utrzymywane cztery śmigłowce Mi-17 i Mi-2.

W poniedziałek, 21 października, żołnierze nie prowadzili prac związanych z umacnianiem wałów przeciwpowodziowych, ale cały czas pomagają mieszkańcom w likwidowaniu skutków niedawnej klęski żywiołowej. Udrażnianie dróg, oczyszczanie z gruzu i odpadów popowodziowych, równanie terenu, oczyszczanie zalanych domów i podwórek – to główne zajęcia mundurowych w takich miejscowościach jak Stronie Śląskie, Głuchołazy, Lewin Brzeski, Kłodzko czy Lądek-Zdrój.

Wojska inżynieryjne pracują przy budowie dziewięciu mostów i utrzymują trzy tymczasowe przeprawy (Głuchołazy, Skorogoszcz, Kantorowice). Pierwszy do użytku ma być oddany most w Głuchołazach, którego budowa już została ukończona, a otwarcie zaplanowano na 25 października. Również w Głuchołazach trwa wywożenie popowodziowych śmieci i równanie terenu przy Ośrodku Rehabilitacyjnym Skowronek. Z kolei w Żelaźnie wojskowi przygotowują plac pod budowę tymczasowej szkoły.

Zespoły dezynfekcyjne pracują w ośmiu miejscowościach (Kłodzko, Nysa, Głuchołazy, Lewin Brzeski, Lądek-Zdrój, Bardo, Głubczyce, Stronie Śląskie) nad oczyszczeniem budynków mieszkalnych, Domu Pomocy Społecznej, dróg, studni. W sumie od początku operacji „Feniks” udało się zdezynfekować ok. 1386,4 tys. mkw. powierzchni i 155 km dróg.

Operacja „Feniks” rozpoczęła się 23 września jako największe tego typu działanie w historii polskich sił zbrojnych. Jej celem jest przede wszystkim łagodzenie skutków powodzi, ograniczenie ryzyka wystąpienia ponownych lokalnych podtopień oraz odtworzenie infrastruktury drogowej, mostowej i kolejowej. W początkowej fazie pomoc niosło codziennie ponad 22 tys. żołnierzy. – Termin zakończenia operacji „Feniks” to 31 grudnia 2024 roku, ale w każdym momencie może zostać ona przedłużona o kolejne tygodnie – mówił gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, dowódca WOT, wyznaczony na dowódcę operacji „Feniks”.

Jakub Zagalski
Idź do oryginalnego materiału