06.04.2025 Borszcz Ukraiński po Lubelsku – Archip Kuindży

radio.lublin.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 06.04.2025 Borszcz Ukraiński po Lubelsku – Archip Kuindży


Pracował na budowie a później wystawiał swoje dzieła w Paryżu.

27 stycznia 1841 roku w Mariupolu urodził się ukraiński malarz pejzażysta Archip Kuindży, Jego droga do sławy nie była łatwa. W bardzo młodym wieku stracił rodziców. Był zmuszony pracować od dzieciństwa. Pracował jako pasterz, retuszer u fotografów, a także na budowie, gdzie zajmował się obliczaniem cegieł. Interesowały go rysunki. Rysowanie stało się jego prawdziwym powołaniem. Marząc o malarstwie pojechał do Feodosii, prosić o pomoc Ajwazowskiego. Niestety Ajwazowski nie docenił jego talentu. Wtedy decyduje się wyjechać do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, ale dostaje się dopiero za trzecim podejściem.

Jego pierwsza wystawa poświęcona była tylko jednemu obrazowi — “Księżycowa noc nad Dnieprem”, który wywołał prawdziwą furorę. Obraz został wystawiony w ciemnej sali, gdzie ludzie, zbliżając się do płótna, mrużyli oczy od intensywnego blasku księżyca, który jakby wychodził z samego obrazu. Krytycy, a choćby eksperci, przypuszczali, iż artysta użył farb fluorescencyjnych lub reflektorów, ale w rzeczywistości to wynik wyjątkowej umiejętności malarza i jego unikalnej techniki. Kuindży rzeczywiście tworzył specjalne farby, dodając do gotowej palety swoje składniki, które pozwalały mu uzyskać efekty, które nie miały odpowiedników. Jego twórczość stała się rewolucją w pejzażowym malarstwie, a on gwałtownie zdobył popularność w świecie sztuki.

Ponadto Kuindży wniósł duży wkład w rozwój środowiska artystycznego. Został członkiem “przedwczesnych” — kręgu malarzy, którzy opowiadali się za realistycznym odwzorowaniem rzeczywistości. Jednak pomimo swojej popularności wśród “przedwczesnych” Archip Kuindży pozostawał wierny swoim korzeniom, a mimo iż większość swojego życia spędził poza Ukrainą, jego prace były pełne głębokiego związku z rodzimą naturą. W 1882 roku, rok po wystawie “Księżycowej nocy nad Dnieprem”, Kuindży ponownie przedstawił publiczności swoje prace: “Dniepr rano”, “W nocy nad Dnieprem” oraz “Brzozowy gaj”. Potem artysta zniknął z życia publicznego na dwadzieścia lat. Opuszczając swoje miejsce wśród “przedwczesnych”, nie organizował wystaw, nie pojawiał się publicznie. Ponownie powrócił do świata społecznego i twórczości 9 lat przed swoją śmiercią. Mieszkał na Krymie, w małym domku, gdzie pracował, przekazując większość swoich pieniędzy na cele charytatywne.

Archip Kuindży pozostawił po sobie około 170 obrazów, jego twórczość przez cały czas zachwyca widzów na całym świecie. Dziś jego obrazy można zobaczyć w czołowych muzeach, a jego imię jest nieodłączną częścią nie tylko ukraińskiego, ale także światowego dziedzictwa kulturowego. Archip Kuindży to symbol tego, jak wielka idea, niezrównane malarstwo i szlachetność duszy mogą zmieniać świat.

Więcej informacji suspilne.media. Dziękuję Państwu za dziś, do usłyszenia za tydzień Anna Kovalova.

Fot. wikipedia.org, domena publiczna

Idź do oryginalnego materiału