
Najpierw prezydent Płocka ogłosił w mediach społecznościowych, iż widział się w tej sprawie z wiceministrem obrony narodowej, a dzień później poinformował, w którym miejscu widziałby miejsce dla żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej. Była to jednak jedna z dwóch propozycji na zagospodarowanie nieruchomości, która stanie się własnością miasta.
„Jednym z priorytetów władz państwowych, jak i samorządowych, jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Wczoraj z wiceministrem obrony narodowej Cezarym Tomczykiem rozmawiałem o obecności batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Płocku. To były bardzo konstruktywne rozmowy” – Andrzej Nowakowski poinformował w środę na Facebooku.
Rozmowy trwają. Sprawa nie jest przesądzona, nie zapadły żadne decyzje. Andrzej Nowakowski uzupełnił w rozmowie z dziennikarką Radia dla Ciebie, iż chodzi o ewentualne przeniesienie 64. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT z Pomiechówka (wchodzącej w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pozostałe bataliony lekkiej piechoty stacjonują w Książenicach, Radomiu i w Nowym Mieście nad Pilicą).
– Tam będzie zupełnie inny oddział wojsk, a WOT szuka miejsca blisko Płocka – dodał podczas wywiadu dla RDC.
Misją terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych mieszkańców także w czasie pokoju (np. w walce ze skutkami klęsk żywiołowych, prowadzeniu działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych).
64. BLP powstał w 2018 r., odpowiadając za teren Płocka i pobliskich powiatów: sierpeckiego, sochaczewskiego i gostynińskiego. Pod koniec 2021 r. 64 blp i 65 blp połączono w jeden pododdział z siedzibą w Pomiechówku. A tak to tłumaczył w październiku 2024 r. Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Terytorialnej w odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Koźlakiewicz: „Z uwagi na niski stopień ukompletowania batalionu w Pomiechówku, w resorcie obrony narodowej podjęto decyzję o jego rozformowaniu. W celu utrzymania zasobów osobowych w lokalizacji Pomiechówek podjęto decyzję o włączeniu rozwiniętych pododdziałów w struktury 64 blp (Płock). Z uwagi na ograniczone warunki infrastrukturalne batalion jest pododdziałem dwupołożeniowym. Dowództwo batalionu, wraz z kompanią lekkiej piechoty, jest dyslokowane w Płocku, natomiast pozostałe pododdziały – w Pomiechówku. Nigdy nie planowano likwidacji batalionu w lokalizacji Płock”.
Gdzie zatem miałby rozgościć się batalion WOT?
Wstępnie rozpatrywana jest nieruchomość w Nowym Trzepowie, która w tej chwili należy do Akademii Mazowieckiej.
W czwartek podczas sesji większość płockich radnych przystało na propozycję odkupienia przez miasto od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji kilku działek przy pl. Dąbrowskiego (o wartości 6 mln 85 tys. zł 722 zł). Transakcję wytłumaczono potrzebą dalszego rozwoju Akademii Mazowieckiej i jej potencjału dydaktycznego. „Akademia w związku z brakiem środków finansowych niezbędnych do sfinalizowania transakcji zaproponowała, iż w przypadku nabycia w/w nieruchomości przez gminę – miasto Płock, gotowa jest do ich zamiany na nieruchomość zabudowaną stanowiącą jej własność położoną w miejscowości Nowe Trzepowo, gmina Stara Biała, (…) o pow. 4,70 ha” – czytamy w uzasadnieniu do przyjętej uchwały. Uczelnia nie korzysta już tej nieruchomości, zaś ta jest warta 5 mln 821 tys. 151 zł.
Czytaj: Jest zgoda radnych. zielony ogródek przy pl. Dąbrowskiego będzie miał nowego właściciela. Działki obok również
Na działkach, które po takiej zamianie miałyby stać się własnością miasta, znajdują się: budynek szkoły podstawowej z 1905 r., aula z 2008 r., kotłownia i boisko szkolne (zdjęcia nieruchomości są do obejrzenia pod tym linkiem).
Prezydent Płocka zapytany podczas sesji o przyszłe wykorzystanie nieruchomości w Nowym Trzepowie powiedział: – Rozmawiamy na ten temat. To wykorzystanie w przyszłości może być różne – tu wspomniał o ulokowaniu nowego DPS-u albo o obecności Wojska Obrony Terytorialnej. – WOT również szuka przestrzeni do funkcjonowania na terenie naszego miasta. Decyzje będą zapadały pewnie w niedalekiej przyszłości – dodał Andrzej Nowakowski.
Foto: Zdjęcie poglądowe /