Rzecznik Straży Granicznej Andrzej Dobrzyński zdementował informacje o planowanych wspólnych polsko-niemieckich patrolach na granicy. W swoim wpisie na platformie społecznościowej odniósł się do wcześniejszych stwierdzeń szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Błaszczaka.
Mariusz Błaszczak (PiS) stwierdził wcześniej, iż "jeśli potwierdzą się informacje, iż kontrole na granicy będą realizowane przez wspólne polsko-niemieckie patrole, będzie to oznaczało, iż deklaracja premiera Donalda Tuska miała wymiar wyłącznie marketingowy".
Straż Graniczna dementuje
Dobrzyński kategorycznie zaprzeczył tym doniesieniom. "Nie potwierdzam tych informacji. Nie ma planu wspólnych polsko-niemieckich i polsko-litewskich kontroli na granicy" - napisał rzecznik Straży Granicznej. Podkreślił, iż polskie służby przygotowują się do samodzielnego działania na granicy.
Straż Graniczna wspólnie z żandarmerią, Wojskami Obrony Terytorialnej i policją organizuje po stronie polskiej tymczasowe punkty kontroli granicznej. Dobrzyński zaznaczył, iż Straż Graniczna przez cały czas będzie współpracowała ze służbami partnerskimi zgodnie z kodeksem granicznym Schengen.
Tusk ogłosił przywrócenie kontroli
We wtorek premier Donald Tusk poinformował o przywróceniu czasowej kontroli na granicach z Niemcami i Litwą od poniedziałku, 7 lipca. Rzecznik prasowy rządu Adam Szłapka wyjaśnił, iż rozporządzenie będzie rozwiązaniem czasowym z możliwością przedłużania.
Premier uzasadnił decyzję koniecznością zredukowania do minimum niekontrolowanych przepływów migrantów. Wskazał na odmowę zachodniego sąsiada "wpuszczania na swój teren - inaczej niż było to przez ostatnich dziesięć lat - migrantów, którzy z różnych kierunków zmierzają do Niemiec, ubiegając się na przykład o azyl, czy innego typu status".
Czasowe kontrole mogą zostać przedłużone, o ile Niemcy przedłużą kontrole na granicy z Polską - zapowiedział Donald Tusk. "O tej decyzji powiadomiliśmy zainteresowane państwa" - dodał premier.
(PAP) mas/ agz/ mow/ Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.