Poznań kojarzy się przede wszystkim ze stolicą Wielkopolski, jednak nazwa ta występuje także w innych częściach świata. W Polsce istnieje wieś o tej samej nazwie, a miejscowość Poznań można znaleźć również na Ukrainie.
W Stanach Zjednoczonych funkcjonują aż cztery osady nazwane Posen. To niemiecka forma nazwy, nadana przez emigrantów chcących upamiętnić swoje pochodzenie.
Poznań w województwie lubelskim
W Polsce znajduje się tylko jedna miejscowość o tej nazwie. To wieś Poznań w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Serokomla. Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011 wieś ta liczyła 134 mieszkańców.

Poznań na Ukrainie
Wieś Poznań znajduje się też na Ukrainie (ukr. Познань) w rejonie rokitnowskim, obwodu rówieńskiego.

Wieś jest stosunkowo niewielka, liczy około 1400 osób i położona w północno-zachodniej części Ukrainy, blisko granicy z Białorusią. Jest częścią administracyjną i terytorialną obwodu rówieńskiego.
Posen. Ziemniaczana Stolica Michigan w USA
Najbardziej znany amerykański Poznań, funkcjonujący jako Posen, znajduje się w stanie Michigan. Aż 75% mieszkańców tej miejscowości ma polskie korzenie. Wieś liczy niespełna 250 mieszkańców.
Położona w pobliżu miasta Alpena, społeczność ta rozwija się nieprzerwanie od 1870 roku. Wtedy to Kazimierz Kulich, imigrant z ówczesnej Prowincji Poznańskiej, ogrodził kilkadziesiąt akrów ziemi niedaleko jeziora Huron i 22 kwietnia 1870 roku zarejestrował działkę w Detroit Land Office.
Wkrótce dołączyli do niego kolejni osadnicy z Wielkopolski, głównie Polacy wyznania katolickiego, choć pojawili się też niemieccy luteranie. Zasiedlając te tereny, musieli najpierw wykarczować gęste lasy, a następnie rozpoczęli uprawę roli, głównie ziemniaków, które do dziś dominują w lokalnym rolnictwie.

Nazwa „Posen” została nadana przez jezuitę ojca Szulaka, który przybył tu z posługą duszpasterską z polecenia ówczesnego biskupa Detroit, Caspara Henry’ego Borgessa. W 1891 roku wybudowano kościół parafialny pw. św. Kazimierza, a sześć lat później również zbór luterański.
Pierwsze zebranie rady gminy odbyło się 8 maja 1907 roku. Jedną z pierwszych decyzji było zabezpieczenie wsi przed pożarami. Wybudowano zbiorniki przeciwpożarowe i zakupiono wóz strażacki.
Miasteczko przetrwało wiele pożarów, w tym katastrofalny pożar w 1908 roku, który niemal całkowicie je zniszczył. Mimo to odbudowano je i niedługo zyskało choćby betonową drogę przecinającą centrum. Posen stało się typową amerykańską osadą z domami, sklepami, bankiem, szkołą i kościołem.
W okresie prohibicji Posen zasłynęło jako „centrum bimbru”. Lokalni rolnicy produkowali wysokiej jakości alkohol, a miasteczko często było przeszukiwane przez służby, co nie zniechęcało mieszkańców do ich działalności.
Z czasem Posen zyskało nową tożsamość jako Ziemniaczana Stolica Michigan. Dziś coroczny Festiwal Ziemniaka przyciąga tysiące turystów, celebrujących lokalne dziedzictwo i tradycyjną zabawę.
Posen w stanie Illinois USA
Miejscowość Posen w stanie Illinois liczy około 5 tysięcy mieszkańców. Zasiedlili ją w XIX wieku głównie Niemcy i Holendrzy. W okresie zaborów przybyli tu również Polacy, szukający lepszego życia w Ameryce.

W latach 30. XX wieku aż 98% mieszkańców stanowili Polacy. Z czasem nastąpiła zmiana demograficzna. w tej chwili większość ludności to Latynosi, a do polskiego pochodzenia przyznaje się mniej niż 25% mieszkańców.
Posen w gminie Bolo, hrabstwo Washington w USA
To niewielka osada w gminie Bolo, również w stanie Illinois. Nazwa Posen upamiętnia polski Poznań, a cała okolica została zasiedlona przez Polaków, w tym Żydów, którzy przeszli na katolicyzm.
Liczba mieszkańców z czasem znacznie się zmniejszyła. w tej chwili poza parafią rzymskokatolicką pozostało kilka domów mieszkalnych, dawny sklep (przekształcony w dom), duży cmentarz, budynek urzędu gminy oraz farma alpak. Oryginalny kościół zastąpiono nową konstrukcją pod koniec lat 60. XX wieku.
Posen, Minnesota USA
Gmina Posen położona jest w hrabstwie Yellow Medicine, w stanie Minnesota. Według spisu ludności z 2000 roku liczyła 234 mieszkańców. Została założona w 1879 roku i podobnie jak inne osady otrzymała nazwę na cześć polskiego Poznania.
Zobacz również:
Poznań jedynym miastem wymienionym w słowach polskiego hymnu