Drukowanie dronów

polska-zbrojna.pl 3 godzin temu

Produkcja niektórych dronów dla wojska będzie szybsza i tańsza. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał właśnie decyzję o rozpoczęciu dwuletniego pilotażowego programu produkcji w wybranych jednostkach wojskowych bezzałogowych systemów powietrznych. Drony mają powstawać z wykorzystaniem nowoczesnej technologii druku 3D.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej w najbliższych latach jednym z priorytetów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP będzie szeroko pojęta „dronizacja”. – Wojska dronowe są przyszłością polskiej armii. Są przyszłością wszystkich rodzajów sił zbrojnych i będą w nich setki tysięcy dronów: latających, naziemnych, nawodnych i podwodnych – powiedział na początku 2025 roku wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Koncepcja Wojsk Bezzałogowych Systemów Uzbrojenia (BSU) powstała w 2024 roku, a 1 stycznia 2025 roku w Dowództwie Generalnym RSZ został utworzony Inspektorat Wojsk Bezzałogowych Systemów Uzbrojenia, na którego czele stanął gen. bryg. Mirosław Bodnar.

REKLAMA

Co istotne, armia chce nie tylko pozyskiwać bezzałogowce z rynku – kupować gotowe konstrukcje, ale również produkować je w jednostkach wojskowych. Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, iż szef resortu obrony podpisał decyzję o uruchomieniu dwuletniego pilotażowego programu w tej sprawie.

– Celem programu jest nabycie umiejętności szybkiego i taniego wytwarzania dronów z wykorzystaniem technologii druku 3D. Program obejmie wybrane jednostki wojskowe, które już testują tę technologię oraz mają potencjał do dalszego rozwoju: żołnierzy z wiedzą i pasją, którzy chcą się w tym kierunku rozwijać – napisał w mediach społecznościowych Sztab Generalny WP. W komunikacie dodano, iż wnioski i doświadczenia z programu posłużą do budowy struktur do produkcji i serwisowania dronów w większości jednostek.

– Do końca trwania programu pilotażowego, czyli do końca 2026 roku, zostaną wypracowane optymalne rozwiązania w zakresie wytwarzania, modyfikacji i napraw dronów, które następnie zostaną zaimplementowane w większości jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP – zapowiedzieli przedstawiciele Sztabu Generalnego WP.

Idea, aby to wojskowi we własnym zakresie produkowali, naprawiali oraz modyfikowali drony, została zaczerpnięta z doświadczeń armii ukraińskiej, która w tej chwili ma umiejętności wytwarzania dziesiątek tysięcy bezzałogowców lub niezbędnych do nich części zapasowych. Produkcja odbywa się z wykorzystaniem technologii druku 3D.

Krzysztof Wilewski
Idź do oryginalnego materiału