GRUPA WB na Eurosatory

wbgroup.pl 5 miesięcy temu

GRUPA WB uczestniczy w największych w Europie targach obronnych Eurosatory. W stolicy Francji zaprezentowane zostały elementy systemu rozpoznawczo-uderzeniowego W2MPIR, najnowsze rozwiązania w dziedzinie łączności wojskowej oraz system sztucznej inteligencji EYEQ.

Eurosatory to ogromne wydarzenie w branży obronnej, które odbywa się co dwa lata w Paryżu. W tym roku targi we Francji będą trwały cały tydzień, od 17 do 21 czerwca. Pawilon GRUPY WB ulokowany jest w stałym miejscu, w hali 5A D365.

Wielozadaniowy, Wielowarstwowy Misyjny Powietrzny Inteligentny Rój (W2MPIR) to opracowane przez polskich inżynierów rozwiązanie, integrujące w ramach jednego ekosystemu systemy zarządzania walką, systemy bezzałogowe, systemy łączności wojskowej i systemy sztucznej inteligencji produkowane przez GRUPĘ WB.

System rozpoznawczo-uderzeniowy został zamówiony przez Siły Zbrojne RP. Wojska Rakietowe i Artyleria zaufały sprawdzonemu dostawcy i pod koniec 2023 roku odebrały pierwsze moduły ogniowe GLADIUS. System umożliwia obserwację terenu, lokalizację, identyfikację i analizę obiektów wspieraną sztuczną inteligencją oraz zdolność natychmiastowego niszczenia ważnych celów na dystansie do 100 kilometrów.

W Paryżu pokazano elementy W2MPIR w postaci bezzałogowego systemu powietrznego FlyEye oraz amunicji krążącej Warmate 1. W skład systemu rozpoznawczo-uderzeniowego GRUPY WB mogą też wchodzić większe bezzałogowce rodziny FT-5 oraz wyposażona w silniejsze głowice bojowe amunicja krążąca Warmate 5 i 20 oraz zaawansowane BSP-U.

GRUPA WB pokazała na Eurosatory radiostacje wojskowe: doręczne 3501, osobiste R35010 i najnowsze definiowalne programowo COMP@N w tym z adapterem pojazdowym. Wchodząca w skład WB spółka RADMOR, jest największym w Polsce producentem łączności taktycznej, będącej postawą komunikacji w Wojskach Rakietowych i Artylerii oraz pododdziałach innych rodzajów wojsk.

GRUPA WB może poszczycić się całkowicie własnymi rozwiązaniami z dziedziny sztucznej inteligencji rozwijanej w ramach systemu EYEQ. Wspomagają analizę danych z sensorów systemów bezzałogowych i pojazdowych, zwiększając świadomość sytuacyjną operatorów i załóg, skracając czas reakcji w czasie zagrożenia. System EYEQ występuje w odmianach dla platform powietrznych i lądowych.

Idź do oryginalnego materiału