W Polsce przypada dziś (02.05) Dzień Flagi – święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne – właśnie tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.
Zdaniem profesora Roberta Kozyrskiego (na zdjęciu) z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin, wywieszenie flagi powinno być aktem głębszego patriotyzmu. – Flaga to znak, który symbolizuje naszą przynależność do narodu, naszą przynależność do państwa, które nas identyfikuje – mówi. – Do 2004 roku, owszem flaga była eksponowana w przestrzeni publicznej, ale nie mieliśmy takiego święta, które flagę zdołało uhonorować – dodaje.
Prof. Robert Kozyrski przypomina, iż sposób prezentacji flagi musi być odpowiedni. – Flaga podlega ochronie prawnej. Nie można jej tak po prostu sobie powieść – podkreśla. – Wiemy, iż odpowiednie ustawy regulują sposób wieszania flagi. Na pewno nie może ona zwisać z parapetu. Powinna być umieszczona na maszcie lub na drzewcu. Flaga biało-czerwona nie może być brudna, ani podarta – dodaje.
ZOBACZ WIDEO:
Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.
Informacyjna Agencja Radiowa / ToNie / opr. PaW
Fot. Paweł Pikul