W dniach 24-28 marca br., w Nadleśnictwie Lubartów odbył się kurs przetrwania SERE poziom „B” dla żołnierzy WOT i jednostek operacyjnych. Uczestnicy szkolenia zostali poddani wymagającym zadaniom i musieli zmierzyć się z niesprzyjającymi warunkami, jak bytowanie w lesie, trudne warunki atmosferyczne, presja czasu, czy ograniczona ilość pożywienia, wody i snu. Organizatorem przedsięwzięcia była 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.
Na kilkudniowe szkolenie z przetrwania SERE „B” w lasach w okolicach jeziora Firlej stawili się żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT oraz różnych jednostek operacyjnych, m.in. z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 4 Pułku Saperów z Dęblina. W ramach wykładów kursanci zapoznali się z zasadami odpowiedniego przygotowania do działań survivalowych, podstawowymi technikami unikania schwytania, przebywania na terenie zagrożonym, wpływu izolacji na kondycję psychofizyczną, a także dowiedzieli się jak opracować i zrealizować plan ucieczki.
Następnie żołnierze przemieścili się w tereny leśne, gdzie odbyły się zajęcia praktyczne. Uczyli się m.in. skrytego poruszania się w nieznanym lub zajętym przez wroga terenie, technik maskowania, różnych metod rozpalania ognia, sygnalizacji, zdobywania i przygotowania pożywienia, pozyskiwania wody pitnej, a także podstaw medycyny przetrwania. Doskonalili umiejętność nawigacji oraz improwizacji w sytuacji, gdy mają do dyspozycji tylko to, co zabrali ze sobą i to co dostarczy im las.
Na koniec żołnierze zostali poddani sprawdzianowi zdobytej wiedzy i umiejętności podczas 24-godzinnego działania, w tym marszu z punktami kontrolnymi. – To było naprawdę wymagające szkolenie. Nie chodziło tylko o wiedzę, ale też o wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Działaliśmy w nocy, w trudnym terenie, przy kiepskiej pogodzie, a do tego dochodziło zmęczenie i głód. Instruktorzy zadbali żebyśmy poczuli, jak to jest działać pod presją. Mimo trudności cieszę się, iż dałem radę i ukończyłem kurs – mówi jeden z uczestników, żołnierz kompanii wsparcia 2 LBOT.
Szkolenie Survival (przeżycie), Evasion (unikanie), Resistance (przeciwdziałanie wykorzystaniu), Extraction (odzyskanie) – w uproszczeniu SERE uczy przetrwania w nieprzyjaznym środowisku i radzenia sobie w pojedynkę z różnymi przeciwnościom. Prowadzone jest na trzech poziomach: A, B, C. Pierwsze z nich, to szkolenie teoretyczne, obowiązkowe dla wszystkich żołnierza. Poziom B skupia się głównie na praktycznym wykorzystaniu teorii w terenie. SERE C to najbardziej zaawansowany poziom kursu, przeznaczony m.in dla operatorów sił specjalnych, attache wojskowych oraz pilotów i załóg lotniczych.
Kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT




