Zakończyła się operacja Feniks, której celem była pomoc w odbudowie infrastruktury na terenach popowodziowych – przekazał dowódca WOT gen. Krzysztof Stańczyk. Poinformował, iż operacja zostanie przekształcona w zgrupowanie zadaniowe wojsk inżynieryjnych, a wojsko pozostanie na terenach popowodziowych.
Operacja Feniks rozpoczęła się 23 września ub. roku, po powodzi, która najbardziej dotknęła województwa dolnośląskie i opolskie. W ramach tego przedsięwzięcia żołnierze pomagali przy odbudowie infrastruktury, wspierali też mieszkańców w pracach porządkowych po ubiegłorocznym kataklizmie.
Dowódca tej operacji gen. bryg. Krzysztof Stańczyk ogłosił w środę w Stroniu Śląskim zakończenie operacji Feniks. Poinformował jednocześnie, iż została ona przekształcona w zgrupowanie zadaniowe wojsk inżynieryjnych wspierane przez WOT i inne formacje. Wojsko pozostanie na terenach popowodziowych – zapewnił jednocześnie generał.
Gen. Stańczyk powiedział, iż w szczytowym momencie operacji Feniks zaangażowanych w nią było 26 tys. żołnierzy w województwach dolnośląskim, opolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, śląskim i małopolskim.
W ramach przedsięwzięcia powstały m.in. tymczasowe, kontenerowe przedszkola i szkoły w Żelaźnie i Stroniu Śląskim, szpital tymczasowy w Nysie, tymczasowe mosty.
Czytaj także:

Terytorialsi o operacji „Feniks”
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowuje czas walki z powodzią. Jednostka swoim zasięgiem obejmuje dwa województwa: wielkopolskie i lubuskie. Terytorialsi odpowiadali m.in za umacnianie wałów, monitorowanie sytuacji powodziowej, tworzyli...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:

Największa operacja polskiego wojska. Co kryje się pod kryptonimem „Feniks”?
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w Nysie, iż została rozpoczęta specjalna operacja pod nazwą "Feniks". Jej celem jest odbudowa zniszczonych przez powódź regionów Polski. Operacja "Feniks" związana...
Czytaj więcejDetails