Lewica złoży projekt likwidacji Funduszu Kościelnego

upday.com 11 godzin temu

Pod koniec marca br. szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) złożyła wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. Projekt zakłada wprowadzenie współfinansowania składek na renty i emerytury osób duchownych przez te osoby oraz przez kościoły.

Według propozycji Lewicy podział miałby wynosić 50 na 50 - połowę składek opłacałaby osoba duchowna, a połowę Kościół, w ramach którego dana osoba pełni swoją funkcję lub pracuje. Projekt jednak wciąż nie trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Lewica złoży projekt poselski

Jak przekazał w środę Polskiej Agencji Prasowej poseł Tomasz Michnik, klub Lewicy po podjęciu stosownej decyzji w gronie posłów złoży projekt dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego jako projekt poselski. «Oczywiście wszystko pozostało w gestii klubu, ale należałoby się spodziewać takiego rezultatu» - podkreślił.

«Ewidentnie nie ma woli politycznej, żeby w rządzie ten projekt realizować, więc jak nie drzwiami to oknami» - powiedział Michnik. Dopytywany o termin złożenia projektu do Sejmu, stwierdził, iż najprawdopodobniej nastąpi to po przerwie wakacyjnej.

PSL krytykuje pomysł Lewicy

Pomysł Lewicy zakładający likwidację Funduszu Kościelnego spotyka się z krytyką ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poseł Jarosław Rzepa powiedział PAP, iż klub PSL nie zagłosuje za tym projektem w Sejmie.

Jego zdaniem, o ile chcemy doprowadzić do kryzysów i ogromnych problemów w niektórych parafiach, to «ten projekt Lewicy jest okej». «Jeżeli chcemy doprowadzić do jeszcze większych perturbacji, to róbmy to. Tylko pytanie, czy to jest dobry sposób. Ja uważam, iż niekoniecznie» - podkreślił poseł PSL.

Zespół pod kierownictwem Kosiniaka-Kamysza

W styczniu ubiegłego roku został powołany Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego, który ma wypracować koncepcję zmiany funkcjonowania funduszu oraz zasad finansowania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego duchownych. Na jego czele stanął wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pod koniec lutego Kosiniak-Kamysz powiedział, iż jest zwolennikiem zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy. Na pytanie o rozmowy między politykami Lewicy a prezesem PSL w tej sprawie, poseł Rzepa stwierdził, iż nie ma takiej wiedzy.

Historia i obecne funkcjonowanie funduszu

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 roku. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie.

Obecnie 95 procent wydatków Funduszu Kościelnego stanowią składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych. Korzystają z niego wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 roku i nie utraciły żadnych nieruchomości.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału