Polska wzmacnia siły zbrojne. Zakup wart ponad miliard dolarów! Donald Tusk Komentuje

warszawawpigulce.pl 5 godzin temu

Polska właśnie zrobiła krok, którego wielu się nie spodziewało – i który wywoła poruszenie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Decyzja zapadła, liczby robią wrażenie, a technologia, o którą chodzi, trafia wyłącznie do wybranych. Eksperci już teraz mówią o przełomie, który może znacząco wzmocnić nasze bezpieczeństwo i pozycję w NATO. Co dokładnie się wydarzyło? Szczegóły robią wrażenie.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 400 najnowocześniejszych rakiet powietrze–powietrze AIM-120D-3 AMRAAM. Wartość kontraktu może sięgnąć 1,33 miliarda dolarów, a rakiety mają trafić do polskich myśliwców F-16, F-35 i FA-50PL.

To najnowsza wersja uzbrojenia tej klasy, ze zasięgiem sięgającym aż 180 km, zaawansowanym systemem naprowadzania i łącznością odporną na zakłócenia radioelektroniczne. Polska dołącza do elitarnego grona – obok Danii, Japonii, Holandii i Australii – krajów, które otrzymały zgodę USA na zakup tej wersji uzbrojenia.

Donald Tusk komentuje: „To nie koniec”

Premier Donald Tusk podkreślił strategiczne znaczenie tego zakupu. – To nie jest koniec. To kolejny, bardzo istotny krok we wzmacnianiu naszego bezpieczeństwa. 400 najnowocześniejszych rakiet to absolutnie kluczowa decyzja – powiedział podczas konferencji w Hucie Częstochowa.

Zaznaczył, iż kooperacja obronna z USA osiąga dziś najwyższy możliwy poziom, niezależnie od zmian politycznych po obu stronach Atlantyku. – Każdego dnia są nowe dowody na to, iż nasz sojusz działa – dodał.

Polska inwestuje w bezpieczeństwo. „Nie tylko dla siebie”

Agencja DSCA poinformowała, iż zakup ma „poprawić zdolność Polski do stawiania czoła obecnym i przyszłym zagrożeniom”, a także wesprzeć obronę sił sojuszniczych w ramach NATO. To kolejny element w dużej modernizacji polskich sił zbrojnych.

Zamówienie obejmuje nie tylko rakiety, ale także pakiet logistyczny i szkoleniowy – m.in. moduły naprowadzania, rakiety testowe, urządzenia szyfrujące, zestawy programujące i testujące.

Co dalej? Kongres USA ma 14 dni

Zgodnie z procedurą FMS (Foreign Military Sales), teraz amerykański Kongres ma dwa tygodnie, by ewentualnie zablokować decyzję. jeżeli tego nie zrobi – nastąpi tzw. milcząca zgoda, a Polska będzie mogła rozpocząć negocjacje handlowe z producentem, firmą RTX, w sprawie dostaw.

Polska kupuje więcej. To część większej strategii

To nie pierwsze tego typu zamówienie. Rok temu Polska zamówiła starsze wersje rakiet AIM-120C za 850 mln dolarów. realizowane są również zamówienia na 800 pocisków powietrze-ziemia JASSM o zasięgu 1000 km oraz 232 rakiety krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder.

Dla Ameryki Polska jest kluczowym partnerem. Dla Polski – Ameryka również – zaznaczył premier, dodając, iż ostatnie rozmowy ministra spraw zagranicznych i ministra finansów z ich amerykańskimi odpowiednikami tylko potwierdzają siłę tego sojuszu.

Idź do oryginalnego materiału