
Archeologiczne skarby ujawnione dzięki tomografii 3D
W jednej z kontrolowanych paczek z Ukrainy odkryto fragmenty ceramiki związanej z kulturą trypolską, która istniała na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy w IV–III tysiącleciu p.n.e. Charakteryzowała się ona bogato zdobionymi, starannie wykonanymi naczyniami.
Do wykrycia nielegalnego przewozu funkcjonariusze wykorzystali tomograf komputerowy 3D, który pozwala na nieinwazyjną kontrolę przesyłek i znacząco usprawnia pracę służb celnych.

Czujność celników zapobiegła przemytowi cennych zabytków
W Lublinie zatrzymano przemyt, fragmentów ceramiki trypolskiej – unikatowych zabytków archeologicznych sprzed 5 tys. lat. Dzięki użyciu tomografu komputerowego przemyt się nie powiódł. Przewóz takich przedmiotów jest nielegalny – zgodnie z art. 108a Ustawy o ochronie zabytków grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub choćby do 2 lat więzienia.
- To kolejny przypadek wykrycia nielegalnych zabytków w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie – wcześniej przechwytywano m.in. monety oraz miecze.
„Zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk nie mogą być przewożone poza granice kraju bez odpowiednich zezwoleń. To dobra chronione prawem, które należą do dziedzictwa kulturowego” – przypominają służby celne.
Czy uważasz, iż kontrole przesyłek z wykorzystaniem nowoczesnych technologii powinny być jeszcze bardziej zaostrzone? Daj znać w komentarzu i udostępnij tę wiadomość dalej!