Rewolucja w PKP Intercity

bejsment.com 6 dni temu

Od grudnia bieżącego roku pociągi PKP Intercity zaczną kursować do niemieckiego Lipska, a także zwiększy się liczba połączeń do Berlina – poinformował w czwartek państwowy przewoźnik.

Dodatkowo PKP IC zapowiada lepsze połączenia z Polską takich miast jak Wiedeń, Monachium, Praga, Bratysława oraz miejscowości na Ukrainie. Nowością będzie także pociąg z Warszawy na Litwę.

Wilno i Kowno na Litwie oraz Monachium w południowych Niemczech to kierunki, które w ostatnich latach zostały włączone do międzynarodowej siatki połączeń PKP Intercity. Przewoźnik planuje jednak dalsze rozszerzanie oferty o kolejne trasy zagraniczne. Szczegóły tych planów zostały ujawnione podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury.

Już w grudniu pojawią się dwa połączenia do Lipska – miasta, do którego w tej chwili polskie pociągi pasażerskie nie docierają. Jeden skład wyruszy z Krakowa, zatrzymując się m.in. we Wrocławiu, a drugi rozpocznie swoją trasę w Przemyślu, przejeżdżając przez Rzeszów i Tarnów. „To istotne połączenie dla południowej Polski, umożliwiające wygodne przesiadki w Lipsku w kierunku Monachium, Frankfurtu czy Stuttgartu” – podkreślił Marek Rudzianiec z Biura Dyrektora Rozkładów Jazdy PKP IC.

Pod koniec roku pojawi się również siódmy pociąg „Berlin-Warszawa Express” łączący stolice Polski i Niemiec. Nowością będzie także nocne połączenie Przemyśl – Berlin, które obejmie wagony z Chełma przez Warszawę oraz Łódź. Rudzianiec zaznaczył, iż będzie to pierwsze od wielu lat nocne połączenie do Berlina.

Wieczorami z Przemyśla, Rzeszowa i Tarnowa wyruszy nocny pociąg do Wiednia, Monachium oraz Pragi. W Krakowie wagony zostaną połączone z istniejącym składem IC „Chopin”, który na terenie Czech zostanie rozdzielony, umożliwiając dotarcie do różnych miast. Planowane są także dodatkowe, dzienne połączenia z Krakowa do Pragi i Wiednia.

Wrocław zyska pociąg do Monachium, Budapesztu i Bratysławy, a Poznań – bezpośrednie połączenie z Wiedniem. Drugie połączenie z Warszawy do Kowna i Wilna ma funkcjonować podobnie jak istniejący IC „Hańcza”, gdzie przesiadka odbywa się w przygranicznej Mockavie.

PKP Intercity współpracuje również z ukraińskimi przewoźnikami w celu zwiększenia liczby pociągów z Przemyśla i Chełma na Ukrainę. Zmiany te sprawią, iż międzynarodowe połączenia obejmą także miasta takie jak Łódź czy Kalisz.

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak poinformował, iż wraz z rozwojem oferty planowane jest włączanie kolejnych miejscowości, które przez lata były pozbawione dostępu do połączeń międzynarodowych. „Wciąż mamy wiele lokalizacji, które czekają na włączenie do sieci” – dodał wiceminister.

Na podst. Polsat News

Idź do oryginalnego materiału