Szefowa populistycznego BSW Sahra Wagenknecht wzywa do zaproszenia przedstawicieli Rosji na obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej (8 maja 1945 r.) w Niemczech. Wagenknecht – mimo zbrodni Rosji w Ukrainie – od dawna demonstruje prorosyjskie poglądy, wzywa do ograniczenia wsparcia dla Ukrainy i zbliżenia Niemiec do Rosji. W przyspieszonych wyborach do Bundestagu w lutym jest partia nie przekroczyła progu wyborczego, choć była bardzo blisko.
– Ktokolwiek nie wie lub nie chce wiedzieć, iż armia radziecka poniosła główny ciężar wojny z nazistowskimi Niemcami i 27 mln ludzi z byłego ZSRR, w większości Rosjan, zginęła w kampanii eksterminacyjnej Wehrmachtu, nie powinien być w niemieckiej polityce – powiedziała agencji DPA Sahra Wagenknecht.
W ten sposób oceniła zalecenia ustępującej szefowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Annaleny Baerbock dla organizatorów obchodów rocznicy w Niemczech. MSZ odradziło w nich samorządom, urzędom czy innym organizatorom obchodów zapraszania na nie przedstawicieli Rosji i Białorusi.
To „szkodzi międzynarodowej reputacji Niemiec” – stwierdziła Wagenknecht. Ostrzegła też przed nowym myśleniem, które ma Niemców rzekomo „mentalnie przygotować do następnej wojny z Rosją”.
MSZ Niemiec zaleca nie zapraszać Rosjan
MSZ Niemiec swoje zalecenia uzasadniło obawą, iż Rosja mogłaby obchody „instrumentalizować i powiązać je z własną agresją wobec Ukrainy, co byłoby naruszeniem”.
Resort podtrzymuje to stanowisko, co potwierdził agencji DPA jego rzecznik. Przypomniał, iż władze Rosji przyrównują rząd ukraiński do byłego reżimu nazistowskiego w Niemczech. To absolutnie niedopuszczalne – zaznaczył rzecznik resortu w stanowisku dla DPA.
Jak dodał, Ministerstwo Spraw Zagranicznych niczego organizatorom obchodów nie „zabroniło” i nie ma takiej możliwości. – Praktyka zapraszania jest prawem tych, którzy organizują wydarzenia – stwierdził. To oni korzystają z praw gospodarzy.
Bundestag: obchody bez Rosjan
Także ambasada Rosji w Niemczech dopomina się prawa udziału w wydarzenia upamiętniających zakończenie II wojny. Jednak Bundestag ogłosił już, iż udział ambasadorów Rosji i Białorusi w centralnych obchodach 8 maja jest wykluczony.
Także Fundacja Brandenburskich Miejsc Pamięci, opiekująca się miejscami pamięci w b. obozach Sachsenhausen i Ravensbrück, nie akceptuje uczestnictwa przedstawicieli ambasady Rosji na organizowanych przez siebie obchodach.