Rosja po ponad 50 latach zamyka polski konsulat. "Widziałem łzy w oczach"

wiadomosci.gazeta.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Anastasia Barashkova


W Sankt Petersburgu w Rosji oficjalnie zamknięto konsulat Polski. To odpowiedź Moskwy na wcześniejsze zamknięcie rosyjskiej placówki w Poznaniu. Co jeszcze wiadomo o sprawie?
Polski konsulat w Rosji zamknięty: W środę 8 stycznia po 52 latach uroczyście został zamknięty konsulat generalny RP w Sankt Petersburgu. W uroczystości brali udział przedstawiciele Polonii, duchowieństwa i korpusu konsularnego. Był również Krzysztof Krajewski ambasador Polski w Rosji. Podczas uroczystości z masztu zdjęto flagę Polski i Unii Europejskiej, przekazano godło RP i tablicę informującą o siedzibie konsulatu. - To była godna, bardzo wzruszająca uroczystość. Widziałem łzy w oczach naszych rodaków - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Krajewski. Na terenie Rosji działa jeszcze polskie przedstawicielstwo w Królewcu i Irkucku.


REKLAMA


"Zasada wzajemności": Ambasador i polskie MSZ są przekonane, iż decyzja była podyktowana nazywaną w dyplomacji "zasadą wzajemności". Wcześniej Polska zamknęła rosyjski konsulat w Poznaniu. - Nasza decyzja była podyktowana dowodami na działalność dywersyjną, sabotażową FR na terytorium Polski, natomiast RP nie podejmuje żadnych działań o takim charakterze na terytorium FR - tłumaczył Krajewski. Ambasador Polski w Rosji stwierdził, iż była to zwykła odpowiedź na decyzję Polski.


Zobacz wideo Jak najskuteczniej bronić się przed Rosją?


Odwet z Rosji: "W ostatnich latach polskie władze prowadziły jawnie wrogą politykę wobec Rosji, niemal całkowicie zniszczyły relacje rosyjsko-polskie" - przekazało pod koniec 2024 roku MSZ Rosji. Dodano, iż Polska ma potrzebę zadania "strategicznej porażki" Rosji. Na zasadzie wzajemności trzech pracowników konsulatu w Sankt Petersburgu zostało uznanych za persona non grata i muszą opuścić kraj.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Rosja zamyka polski konsulat w Petersburgu. To odwet za działania Polski".Źródła: Polska Agencja Prasowa, Fakt, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału