— W 2022 r. sytuacja uległa zmianie i choćby się z tego cieszymy, ponieważ było to wyzwanie, okazja do spróbowania swoich sił zarówno dla inżynierów Instytutu Fizyki Jądrowej Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk, jak i nowosybirskich przedsiębiorstw, które chętnie dołączyły do współpracy w celu rozwiązania tego zadania — powiedział Trawnikow. Zapewnił, iż zadanie zastąpienia importu zostało spełnione, a krajowi deweloperzy „wyprodukowali coś, co nigdy nie było produkowane w kraju”. Jednak do tej pory w zakładzie SKIF uruchomiono tylko akcelerator liniowy. Zakończenie instalacji innych elementów, dostosowanie i pierwsze badania odbędą się w 2025 r., obiecał Trawnikow.
SKIF powstaje w pobliżu miasta Kolcowo niedaleko Nowosybirska na Syberii. Łączna powierzchnia 34 budynków i konstrukcji obiektu wyniesie 86,8 tys. m kw. W czerwcu projekt był gotowy tylko w 40 proc., w wyniku czego zainteresowała się nim prokuratura. Służby prasowe SKIF przyznały, iż sankcje zablokowały dostawy z Zachodu. Operator projektu powiedział, iż w tej chwili tylko 5 proc. sprzętu jest kupowane za granicą, a wśród importerów pozostają tylko „przyjazne” kraje — Indie i Chiny.
Synchrotron to urządzenie, które generuje intensywne promieniowanie elektromagnetyczne. Działa na zasadzie przyspieszania naładowanych cząstek do bardzo wysokich prędkości w pętli. Następnie cząstki te zmieniają kierunek w silnych polach magnetycznych, emitując promieniowanie synchrotronowe. To promieniowanie jest wykorzystywane w różnych dziedzinach, takich jak biologia, chemia, czy fizyka. Na świecie pracuje kilkadziesiąt takich urządzeń.
Przeczytaj też: