Rozmowy Rosja-Ukraina. Kreml stawia warunki pokoju

zachod.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/NECATI SAVAS


Przedstawiciele Rosji zażądali w piątek (16 maja) od Ukrainy przyjęcia statusu neutralnego, oficjalnego zrzeczenia się roszczeń o reparacje i uznania nielegalnej aneksji Krymu i czterech innych okupowanych obwodów Ukrainy – przekazała w sobotę agencja Bloomberg.

Podczas piątkowych rozmów w Stambule delegacja rosyjska przedstawiła reprezentantom Ukrainy kilka warunków, których spełnienia oczekuje przed podjęciem decyzji o zawieszeniu broni.

Moskwa zażądała przyjęcia przez Ukrainę statusu neutralnego, bez obecności obcych wojsk lub broni masowego rażenia na swoim terytorium, oficjalnego zrzeczenia się roszczeń o reparacje oraz uznania nielegalnej aneksji Krymu i czterech okupowanych obwodów, mimo iż nie są one w pełni kontrolowane przez siły rosyjskie – poinformował Bloomberg.

Delegacja rosyjska oświadczyła, iż przywódca Rosji Władimir Putin zgodzi się na zawieszenie broni dopiero po wycofaniu przez Ukrainę swoich wojsk z obwodów chersońskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego i przekazaniu ich Rosji. Kreml domaga się również międzynarodowego uznania wszystkich pięciu części Ukrainy (w tym Krymu) za część Federacji Rosyjskiej.

Negocjacje „przebiegły lepiej niż tego oczekiwano”

Negocjacje między Ukrainą i Rosją, które odbyły się w piątek w Stambule, przebiegły lepiej niż tego oczekiwano – powiedziały w rozmowie z amerykańską stacją CNN tureckie źródła dyplomatyczne.

Źródło CNN stwierdziło, iż rozmowy w Stambule były „bardziej pozytywne niż oczekiwano” i żadna ze stron nie użyła „języka oskarżycielskiego”. Rozmówca stacji potwierdził, iż Rosja wysunęła żądanie wycofania wojsk ukraińskich z terytoriów przez cały czas kontrolowanych przez Kijów „w kontekście rozmów o zawieszeniu broni”.

Wcześniej informowano o żądaniu wycofania przez Kijów wojsk z Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia – czterech regionów Ukrainy, które Rosja próbowała nielegalnie zaanektować w 2022 roku.

W momencie, gdy wydawało się, iż jest impas, zaproponowaliśmy wymianę jeńców wojennych, która obejmie trzy kategorie – dzieci, cywilów i żołnierzy

– poinformował rozmówca CNN.

Urzędnik zauważył, iż delegacja rosyjska „wydawała się potrzebować konsultacji w mniejszym stopniu niż Ukraińcy”.

Fakt, iż przybyli do Stambułu, można postrzegać jako potrzebę z ich strony, aby znaleźć jakieś rozwiązanie

– podsumował.

Piątkowe rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule były pierwszymi bezpośrednimi rozmowami przedstawicieli władz obu państw od trzech lat. Na czele ukraińskiej delegacji stał minister obrony Rustem Umierow, a rosyjską kierował Władimir Miedinski, doradca Władimira Putina.

Putin może spotkać się z Zełenskim. Jakie warunki postawił prezydent Rosji?

Prezydent Rosji Władimir Putin mógłby spotkać się z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ale tylko wtedy, gdy państwa zgodzą się w kilku wybranych kwestiach – poinformował w sobotę Kreml, cytowany przez agencję Reutera.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie sprecyzował jednak, jakie kwestie musiałyby zostać spełnione przed takim spotkaniem. Agencja przypomniała, iż do ostatniego spotkania polityków doszło w grudniu 2019 roku.

Pieskow, komentując piątkowe rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule, powiedział, iż kolejnym krokiem jest wymiana jeńców i wzajemne przedstawienie listy warunków. Rzecznik Kremla odmówił też skomentowania żądań przedstawionych przez Moskwę, zwracając uwagę na konieczność zachowania poufności prowadzonych rozmów.

Kreml: „jeśli rozmowa z prezydentem Donaldem Trumpem będzie przydatna, ogłosimy ją”

Kreml ogłosił też, iż nie kontaktował się z władzami USA, ale „jeśli rozmowa z prezydentem Donaldem Trumpem będzie przydatna, ogłosimy ją”.

Agencja Bloomberg informowała po spotkaniu w Turcji, iż Rosja zażądała w jego trakcie przyjęcia przez Ukrainę statusu neutralnego, oficjalnego zrzeczenia się roszczeń o reparacje i uznania nielegalnej aneksji Krymu i czterech innych okupowanych obwodów tego kraju.

Rozmowy były pierwszymi bezpośrednimi negocjacjami przedstawicieli władz obu państw od trzech lat. Reprezentujący Ukrainę minister obrony Rustem Umierow poinformował, iż strony omówiły możliwość przeprowadzenia wymiany jeńców w wymiarze 1000 na 1000 osób.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Ukraina. Dziewięć osób zginęło w wyniku rosyjskiego ataku na autobus z cywilami

17 maja 2025

Co najmniej dziewięć osób zginęło w rosyjskim ataku na autobus z cywilami w okolicy Sum w północno-wschodniej Ukrainie. Cztery osoby zostały ranne - poinformowały w sobotę (17 maja) lokalne...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Ukraińsko-rosyjskie rozmowy w Stambule bez rezultatu. UE zapowiada sankcje

16 maja 2025

W Stambule zakończyły się rozmowy ukraińsko-rosyjskie. Poinformowała o tym strona ukraińska, według której Rosjanie przedstawili żądania niemożliwe do przyjęcia. Spotkanie trwało półtorej godziny. Były to pierwsze takie rozmowy od...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału