Rząd przeznaczy 500 mln zł z Funduszu Medycznego na powódź

upday.com 8 godzin temu

Rząd przeznaczy 500 milionów złotych z Funduszu Medycznego na usuwanie skutków powodzi z września 2024 roku. Środki trafią do podmiotów leczniczych w formie dotacji celowych. Uchwała ma zostać przyjęta w trzecim kwartale tego roku.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu opublikowano założenia projektu uchwały Rady Ministrów dotyczącej przeznaczenia środków z Funduszu Medycznego. Pieniądze mają zostać wykorzystane na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Przyjęcie uchwały umożliwi zawieranie umów na dotacje celowe z podmiotami tworzącymi podmioty lecznicze lub z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą. Po przeprowadzeniu analiz i diagnozy potrzeb oraz w oparciu o możliwości finansowe Funduszu Medycznego określono kwotę na 500 milionów złotych.

Powódź objęła trzy województwa

Powódź we wrześniu 2024 roku objęła południowo-zachodnią część kraju. Rząd 16 września na 30 dni wprowadził stan klęski żywiołowej na terenie części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Następnie rozszerzył go o kolejne obszary, w tym o tereny województwa lubuskiego. Przygotowana przez ministra zdrowia uchwała ma zostać przyjęta w trzecim kwartale roku.

Fundusz zwiększył swoje możliwości

W kwietniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała podwyższenie kwoty początkowej w planie Funduszu Medycznego do 8,3 miliarda złotych z 7,1 miliarda złotych. Kwota końcowa wzrosła do siedmiu miliardów złotych z 5,9 miliarda złotych.

Resort zdrowia wyjaśniał, iż zmiana wynika między innymi z niższego niż planowane wykonania wydatków inwestycyjnych w ramach ogłoszonych konkursów. NIK w analizie wydatków na ochronę zdrowia w 2024 roku zauważył, iż utrzymuje się nadwyżka niewykorzystanych przez Fundusz Medyczny środków.

Środki nie trafiają do systemu

Najwyższa Izba Kontroli podkreśliła, iż niewykorzystane środki nie trafiły do systemu ochrony zdrowia. Fundusz Medyczny ma zapewniać dodatkowe źródła finansowania między innymi profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.

Ma również wspierać infrastrukturę i dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej. Uchwała rządu ma pomóc w wykorzystaniu części tych środków na konkretne cele związane z usuwaniem skutków klęski żywiołowej.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału