Stargard ma urodziny

stargard.eu 1 dzień temu

Sympatyczne i symboliczne święto naszego miasta i wszystkich mieszkańców. 24 czerwca 1243 roku Stargard otrzymał prawa miejskie od księcia Barnima I. Dzięki tej decyzji miasto mogło wzrastać i bogacić się. Najpierw otrzymaliśmy magdeburskie prawo miejskie, a w 1292 roku – lubeckie. Ta zmiana spowodowała jeszcze szybszy rozwój Stargardu. Z okazji 783 urodzin naszego miasta przypominamy ciekawostki opracowane przez prof. Marcina Majewskiego, dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

24 czerwca 1243 roku Stargard otrzymał magdeburskie prawo miejskie z rąk księcia szczecińskiego Barnima I (ok. 1210–1278). Obszar nowego miasta powiększono w końcu XIII stulecia, włączając dawny gród z podgrodziami w granicę nowego ośrodka, który na przełomie XIII i XIV w. otoczono w całości murami obronnymi. Wyznaczono w ten sposób granice jednego z ważniejszych późnośredniowiecznych miast księstwa pomorskiego.

Było to uwieńczenie procesu budowy stargardzkiego ośrodka osadniczego, który jako prawdopodobnie siedziba kasztelańska, wymieniony został w bulli papieża Innocentego II z 1140 r. wraz z innymi ważnymi ośrodkami pomorskimi. W 1219 r. znamy ze źródeł urzędników grodowych, do których należał Wojsław ze Stargardu i jego brat Unimka. Ich aktywność widoczna jest również przy potwierdzeniu dóbr joannitom przez księcia Barnima I w 1229 r., gdzie wśród świadków wystąpił wspomniany wcześniej Wojsław, a także jego bracia: Przybynka, Jakub i Wawrzyniec. Wiadomości źródłowe o możnych stargardzkich pokrywają się z czasem realizacji nowej linii umocnień grodu zlokalizowanego pomiędzy ramionami rzeki Iny, co ma miejsce właśnie w pierwszej połowie XIII w.

Zapewne wskutek intensywnego rozwoju kasztelańskiego ośrodka grodowego osadnictwem objęto w końcowej fazie XII w. również zachodni brzeg Iny (na zachód od dzisiejszego Kanału Młyńskiego).

Zdjęcie: UM w Stargardzie

Idź do oryginalnego materiału