Komisja Europejska zawiesiła pierwszy pakiet ceł odwetowych na amerykańskie towary o wartości 21 miliardów euro do początku sierpnia. Decyzja ma dać szansę negocjacjom z administracją Donalda Trumpa w sprawie taryf handlowych. Jednocześnie Bruksela przygotowuje drugi pakiet środków odwetowych na najważniejsze amerykańskie produkty.
Komisja Europejska ogłosiła we wtorek zawieszenie pierwszego pakietu ceł odwetowych na amerykańskie towary do początku sierpnia. Środki te zostały opracowane w odpowiedzi na 25-procentowe cła sektorowe na stal i aluminium wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa.
Lista produktów objętych cłami odwetowymi obejmuje towary o łącznej wartości 21 miliardów euro. Znalazły się na niej między innymi produkty rolne takie jak drób, owoce, orzechy i soja, a także motocykle i jachty.
Trump podnosi stawki celne
Choć amerykańskie cła nie zostały zniesione, a w czerwcu zostały choćby podniesione do 50 procent, Bruksela zdecydowała się na zawieszenie ceł odwetowych. Celem jest «danie szansy negocjacjom» w sprawie innych taryf, tak zwanych ceł wzajemnych na poziomie 20 procent, które Trump ogłosił i zawiesił w kwietniu.
Negocjacje stanęły jednak pod znakiem zapytania w sobotę, gdy amerykański prezydent opublikował na platformie Truth Social list do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Trump zapowiedział w nim podniesienie od pierwszego sierpnia «ceł wzajemnych» do poziomu 30 procent.
Drugi pakiet środków odwetowych
Komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz zaprezentował w poniedziałek projekt drugiego pakietu środków odwetowych. Uzasadnił ten krok potrzebą «przywrócenia równowagi» w handlu między partnerami.
«Musimy być przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze, w tym - jeżeli to konieczne - na przemyślane i proporcjonalne środki mające na celu przywrócenie równowagi w naszych stosunkach transatlantyckich» - powiedział Szefczovicz. Lista produktów w 206-stronicowym dokumencie, do którego dotarła PAP, zawiera między innymi tytoń, alkohol, stal, aluminium, samoloty i samochody.
Negocjacje w krytycznej fazie
Produkty te są najważniejsze dla stanów przemysłowych USA, które stanowią polityczne zaplecze Trumpa. Lista ma teraz zostać skonsultowana z państwami członkowskimi, a pakiet został opracowany w odpowiedzi zarówno na zapowiedziane «cła wzajemne», jak i obowiązujące już cła na samochody oraz rozszerzone cła na stal i aluminium.
Poniedziałkowa zapowiedź Komisji Europejskiej oznacza, iż także ten drugi pakiet nie zostanie aktywowany przed początkiem sierpnia. Negocjacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi realizowane są i - jak poinformował rzecznik Gill - znajdują się w tej chwili w «najbardziej wrażliwej fazie».
Alternatywne środki odwetowe
We wtorek wieczorem Szefczovicz ma rozmawiać telefonicznie z przedstawicielem USA ds. handlu Jamiesonem Greerem. Tego samego dnia unijny zespół negocjacyjny rozpocznie wizytę w Waszyngtonie.
W Unii rozważane są również inne, pozataryfowe środki odwetowe. Chodzi między innymi o wykorzystanie nowego unijnego instrumentu przeciwdziałania przymusowi gospodarczemu, który pozwala ograniczyć dostęp do zamówień publicznych firmom z państw wywierających presję gospodarczą na UE.
Zastosowania tego instrumentu domagał się w sobotę prezydent Francji Emmanuel Macron, apelując o szybszą reakcję Wspólnoty. Von der Leyen zdystansowała się jednak od tego pomysłu, podkreślając, iż narzędzie to zaprojektowano na «sytuacje nadzwyczajne», a «jeszcze nie jesteśmy na tym etapie».
Instrument może zostać również zastosowany wobec usług - w tym cyfrowych i finansowych - w których, inaczej niż w przypadku handlu towarami, to Stany Zjednoczone mają nadwyżkę wobec UE. «Przypomnijmy, iż amerykańska gospodarka w ogromnym stopniu zależy od europejskiej. Główne firmy cyfrowe, tak zwane GAFAM, generują 25 procent swoich przychodów w Europie» - powiedział we wtorek francuski minister ds. cyfryzacji Jean-Noel Barrot.
Z Brukseli Maria Wiśniewska (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.