W środę 30 kwietnia, przedstawiciele władz samorządowych gminy Końskie, a także szkół podstawowych wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych w ramach Miesiąca Pamięci Narodowej. W ten sposób upamiętniono bohaterów walczących za naszą wolność.
Przed godziną 13:00 uczestnicy obchodów spotkali się przy pomniku majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Końskich, gdzie wspominano jego bohaterskie czyny. Podczas spotkania uczestnicy złożyli biało-czerwone wiązanki i zapalili znicze przy pomniku. Reprezentacja Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie, noszącego imię „Hubala”, wprowadziła sztandar szkoły. Zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli pamięć o bohaterze i jego poświęceniu ma szczególne znaczenie.
Druga część obchodów miała miejsce na Alei Katyńskiej przy tabliczkach pamięci. Wydarzenie poprowadził zastępca burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński. Uroczystość rozpoczęły okolicznościowe przemówienia.
– „W kwietniu 1940 roku przedstawiciele polskiej inteligencji, przedstawiciele podoficerów, szeregowych, oficerów, żołnierze Wojska Polskiego, ale również i przedstawiciele policji zostali w sposób bestialski zamordowani strzałem w tył głowy. To wyjątkowa data narodu polskiego. Dlatego spotykamy się, by wszyscy młodzi ludzie, których wy reprezentujecie, pamiętali, iż przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości. I to nie kto inny, tylko wy, poprzez tę wyjątkową lekcję historii, powinniście przekazywać tę wiedzę, tę wyjątkową wiedzę swoim bliskim, koleżankom, kolegom, ale również i będąc dorosłymi osobami, pamiętali o swojej historii, o najtragiczniejszych losach narodu polskiego” – przemawiał zastępca burmistrza.
O historii idei Miesiąca Pamięci Narodowej, a także w uproszczeniu o historii powojennej Polski, opowiedział uczeń Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli Franciszek Bąk:
– „Kwiecień został ustanowiony Miesiącem Pamięci Narodowej. I nie był to wybór przypadkowy. Jest to bowiem szczególny miesiąc, w którym miało miejsce wiele ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Niestety, część z nich miało wymiar tragiczny. Dzisiejszy dzień jest kolejną okazją do przypomnienia tych trudnych, ale jakże znaczących faktów. Miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Aleja Katyńska, przypomina nam w szczególności rok 1940 i tragedię polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich, którzy zostali zamordowani w ramach zaplanowanej, bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit”
Później modlitwę odprawił proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich ks. Jacek Wieczorek. Po przemówieniach oraz krótkiej lekcji historii zebrani zapalili znicze oraz złożyli wiązanki kwiatów przy tabliczkach, rozstawionych wzdłuż Alei Katyńskiej.
W uroczystościach udział wzięli: zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka wraz z radnymi, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z przewodniczącym Andrzejem Kosmą na czele, a także przedstawiciele ZPO w Pomykowie, ZPO w Stadnickiej Woli oraz Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Końskich.





















































