USA i Ukraina utworzyły wspólny fundusz odbudowy

tygodnikprogram.com 5 godzin temu

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały 30 kwietnia umowę o utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. Porozumienie ma na celu wsparcie długofalowej odbudowy gospodarczej Ukrainy po rosyjskiej inwazji. Jak podkreśliło amerykańskie ministerstwo finansów, to również „czytelny sygnał dla Rosji”.

Dokument podpisano w nocy z wtorku na środę czasu polskiego. Ze strony ukraińskiej umowę parafowała w Waszyngtonie wicepremier i minister gospodarki Julija Swyrydenko.

– To partnerstwo gospodarcze pozwoli naszym krajom współpracować i wspólnie inwestować w odbudowę Ukrainy, wykorzystując nasze aktywa, wiedzę i zasoby – czytamy w komunikacie resortu finansów USA. W oświadczeniu zaznaczono również, iż fundusz „sygnalizuje Rosji długoterminowe zaangażowanie administracji Trumpa w budowę wolnej, suwerennej i prosperującej Ukrainy”.

Julija Swyrydenko przekazała w mediach społecznościowych, iż fundusz będzie zasilany równymi wkładami obu państw. Po stronie USA uwzględniona zostanie wartość przyszłej pomocy wojskowej, natomiast Ukraina ma przeznaczyć na fundusz 50 procent dochodów budżetowych z eksploatacji nowych złóż surowców.

Fundusz będzie inwestować w wydobycie surowców krytycznych, ropy i gazu, a także w infrastrukturę i przetwórstwo. Wszystkie inwestycje będą realizowane wyłącznie na terytorium Ukrainy, a projekty wybierane wspólnie przez obie strony. Przez pierwsze 10 lat wypracowane zyski nie będą dzielone – mają być w całości reinwestowane w rozwój i odbudowę kraju.

Według ukraińskich źródeł, obecna wersja umowy jest dla Kijowa znacznie korzystniejsza niż pierwotne propozycje USA. Porozumienie nie przewiduje spłaty amerykańskiej pomocy wojskowej z dochodów surowcowych i gwarantuje, iż złoża pozostaną pod pełną kontrolą Ukrainy. Fundusz będzie zarządzany wspólnie, a amerykańska agencja DFC (US International Development Finance Corporation) ma pomóc w przyciąganiu zagranicznych inwestorów i technologii.

Wbrew oczekiwaniom strony ukraińskiej, porozumienie nie zawiera jednak formalnych gwarancji bezpieczeństwa ze strony USA. Jak informuje „Washington Post”, umowa odwołuje się do „długoterminowego strategicznego przymierza” i deklaruje wsparcie Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa, odbudowy, dobrobytu oraz integracji Ukrainy z globalną gospodarką.

Na podst. AP i Ukrinform

Idź do oryginalnego materiału