Wypadek podczas ćwiczeń wojskowych! Żołnierka nie złapała liny

warszawawpigulce.pl 5 godzin temu

Dramatyczny wypadek w bazie wojskowej, 23-letnia szeregowa walczy o zdrowie po upadku z wysokości. W poniedziałek, 7 kwietnia 2025 roku, na terenie wojskowej bazy w Powidzu (woj. wielkopolskie) doszło do groźnego incydentu, który poruszył środowisko wojskowe i opinię publiczną.

Fot. Warszawa w Pigułce / Shutterstock

23-letnia szeregowa z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, podczas przygotowań do zawodów Ośrodka Sprawności Fizycznej (OSF), spadła z około trzech metrów, lądując twarzą na twardym podłożu. Do wypadku doszło w trakcie próby uchwycenia liny — jednego z elementów toru przeszkód.

Natychmiastowa reakcja – walka o życie i zdrowie

Początkowo żołnierka była przytomna, a pomocy udzielili jej obecni na miejscu medycy wojskowi. niedługo jednak jej stan się pogorszył – straciła przytomność. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował poszkodowaną do szpitala w Koninie. Tam lekarze rozpoczęli szczegółową diagnostykę. Jak poinformowała naczelna pielęgniarka placówki, żołnierka odzyskała świadomość i jej stan jest stabilny, ale wymaga dalszej hospitalizacji i obserwacji.

Jak doszło do wypadku? Element toru przeszkód pod lupą

Zdarzenie miało miejsce podczas ćwiczeń przygotowujących do zawodów OSF – cyklicznych i wymagających zawodów sprawnościowych dla żołnierzy. Tor przeszkód, którego elementem była lina zawieszona kilka metrów nad ziemią, wymaga od uczestników dużej siły i koordynacji. Niestety, 23-latka nie zdołała jej uchwycić i spadła, doznając poważnych obrażeń.

Mjr Iwona Grześkowiak, rzeczniczka 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, poinformowała, iż było to zdarzenie losowe, które miało miejsce podczas rutynowego treningu. Zaznaczyła, iż wszystkie czynności odbywały się zgodnie z regulaminem szkoleniowym.

Czy tragedii można było zapobiec? Głos ekspertów o bezpieczeństwie

Po wypadku pojawiły się pytania dotyczące bezpieczeństwa ćwiczeń fizycznych w wojsku. Eksperci podkreślają, iż chociaż intensywne treningi są nieodłącznym elementem przygotowania wojskowego, kluczowa jest prewencja i regularna kontrola sprzętu oraz infrastruktury torów OSF. Dr Anna Kowalska, ekspert ds. bezpieczeństwa w wojsku, zaznacza: „Każde takie zdarzenie powinno prowadzić do przeglądu procedur – bezpieczeństwo żołnierzy musi być priorytetem”.

Fala wsparcia dla poszkodowanej

Wiadomość o wypadku gwałtownie obiegła środowisko wojskowe oraz lokalną społeczność. Koledzy z jednostki oraz mieszkańcy Krzesin wyrazili solidarność z poszkodowaną, podkreślając jej zaangażowanie i pasję do służby. W internecie pojawiły się liczne komentarze z wyrazami wsparcia. „Wszyscy trzymamy za nią kciuki. To silna dziewczyna – wierzymy, iż wróci do zdrowia” – mówi jeden z żołnierzy służących z 23-latką.

Podsumowanie: niebezpieczeństwo wpisane w mundur

Wypadek w Powidzu po raz kolejny zwraca uwagę na zagrożenia, z jakimi mierzą się żołnierze choćby podczas codziennych ćwiczeń. Choć rutyna w wojsku oznacza intensywny trening, każda taka sytuacja przypomina o kruchości ludzkiego życia i potrzebie ciągłego doskonalenia zasad bezpieczeństwa. Czy armia wyciągnie wnioski? Czy tor zostanie poddany audytowi? Tymczasem wszystkie oczy zwrócone są na szpital w Koninie – tam toczy się prawdziwa walka o zdrowie młodej żołnierki.

Źródło: tvn24.pl/warszawawpigulce.pl

Idź do oryginalnego materiału