68. rocznica Powstania Węgierskiego: hołd dla bohaterów w Poznaniu

codziennypoznan.pl 2 godzin temu

Powstanie Węgierskie z 1956 roku było odpowiedzią na represje komunistycznych władz oraz wyrazem solidarności z wcześniejszymi protestami, które miały miejsce w Polsce, w szczególności z Poznańskim Czerwcem 1956. W obu krajach mieszkańcy domagali się wolności i godności, co okupili licznymi ofiarami. Symbolami tej walki stali się Péter Mansfeld, młody uczestnik powstania na Węgrzech, oraz Romek Strzałkowski, który zginął podczas Poznańskiego Czerwca.

W imieniu mieszkańców Poznania wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Mansfelda złożył Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania. W swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność swoich narodów.

W uroczystościach udział wziął również Péter Nándor Kertész, zastępca dyrektora Instytutu Liszta – Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie, który przypomniał o wspólnym duchu walki obu narodów przeciwko radzieckiemu reżimowi.

Podczas Powstania Węgierskiego Poznaniacy wykazali się ogromną solidarnością. Już kilka dni po wybuchu walk na Węgrzech, z Poznania wysłano pomoc humanitarną, w tym krew, lekarstwa oraz żywność, aby wesprzeć rannych i poszkodowanych. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, z Poznania do Budapesztu wysłano również specjalistyczny sprzęt medyczny oraz ponad milion złotych na wsparcie dla Węgrów.

Uroczystości rocznicowe uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 23, którzy przypomnieli zebranym o tragicznych wydarzeniach 1956 roku. Po złożeniu kwiatów, w kinie Rialto odbyła się prelekcja poświęcona Powstaniu Węgierskiemu, zakończona projekcją filmu dokumentalnego.

Powstanie Węgierskie rozpoczęło się 23 października 1956 roku, kiedy to studenci w Budapeszcie wyszli na ulice, domagając się reform i wycofania sowieckich wojsk. Manifestacja przerodziła się w zbrojny zryw, który został brutalnie stłumiony przez wojska radzieckie. Zginęło 2700 Węgrów, a 20 tysięcy zostało rannych. Powstanie, mimo iż zakończone porażką, pozostawiło trwały ślad w historii walk o wolność w Europie Środkowo-Wschodniej.

Idź do oryginalnego materiału