Cementownia Grodziec czy baza kosmitów? Zdjęcia z drona

tvs.pl 2 miesięcy temu

Cementownia Grodziec to fascynujące miejsce, choćby o ile z dawnego zakładu produkcyjnego pozostała już tylko pusta skorupa. Za to jaka! Szkielet martwej od lat cementowni szczególnie imponująco prezentuje się z lotu ptaka. Wyglądając niczym opuszczona baza jakichś Obcych z kosmosu. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z drona autorstwa Pawła Jędrusika.

Cementownia Grodziec ma długą historię, która sięga drugiej połowy XIX wieku. Zbudowany w 1856 roku, a uruchomiony rok później zakład produkował wysokiej jakości cement portlandzki. Będąc pierwszym jego producentem w Imperium Rosyjskim. Wytwarzany tu produkt ceniono za wysoką jakość.

Fot. Paweł Jędrusik

Cementownia należała do Jana Ciechanowskiego. W 1930 r. jego wnuk sprzedał ją koncernowi Solvay z Belgii. Pod koniec lat 30. w fabryce pracowało około 665 robotników i była ona największą cementownią w Polsce. W 1947 r. zakład został znacjonalizowany.

Fot. Paweł Jędrusik

W okresie PRL-u wydobycie węgla kamiennego naruszyło dotychczasowy filar ochronny pod zakładem. Skutkiem tego zaczęły pękać stropy i walić się dachy. Z końcem 1979 roku cementownia została zamknięta.

Fot. Paweł Jędrusik

W 2021 roku Cementownia Grodziec została wpisana do rejestru zabytków. Status zabytku uzyskał zespół zabudowy zakładu (czyli budynek zbiorników szlamowych, pięć silosów które łączy pomost transportera cementu i tzw. wieża konwojera). Integralną część zabytku stanowi jego tradycyjna nazwa, czyli Cementownia Grodziec.

Fot. Paweł Jędrusik

Rozległy kompleks wprost uderza w oczy swa monumentalną strzelistością. Estetyka tego widoku jest jedyna w swoim rodzaju na skalę regionu.

Fot. Paweł Jędrusik

Dawna cementownia w Będzinie ma zyskać niedługo drugie życie. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na projekt wykonawczy pierwszego etapu, który zakłada rewitalizację tego obiektu. Inwestycja będzie mieć dwa etapy. Mają tu powstać biblioteka z czytelnią i restauracja.

Fot. Paweł Jędrusik
Idź do oryginalnego materiału