Kongres 60 Milionów w Chicago

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

Kongres 60 Milionów jest inicjatywą zachęcającą do tworzenia współprac biznesowych i społecznych, zacieśniania relacji pomiędzy ludźmi, prowadzenia ciekawych dyskusji na wszelakie tematy oraz wymiany myśli i idei. Swoją nazwę zawdzięcza ogólnej liczbie Polaków i osób polskiego pochodzenia na świecie. Pierwszy taki zjazd odbył się w 2018 roku. Z czasem w wydarzeniu zaczęło uczestniczyć coraz więcej osób, a liczba zapraszanych gości rosła. Głównym punktem kongresu są panele dyskusyjne i prezentacje dające przestrzeń do prowadzenia dialogu i wymiany doświadczeń pomiędzy zebranymi. Dyskusje dotyczą przede wszystkim współpracy Polski z innymi krajami, rozwoju nowych technologii, tożsamości polonijnej oraz wspierania polskiej kultury i sztuki.

Współorganizatorzy konferencji Zbigniew Klonowski i Kamil Szymański podczas otwarcia drugiego dnia Kongresu

Spotkanie w gronie liderów

W dniach od 18 do 20 października w Chicago odbyła się kolejna edycja Kongresu 60 Milionów, która zgromadziła wielu przedstawicieli Polonii amerykańskiej i światowej, a także gości z Polski. Wśród nich byli m.in. podróżnik i zdobywca biegunów Marek Kamiński, przedstawiciele władz miasta Rzeszowa, Richard Walawender – konsul honorowy RP w Detroit i prof. Jim Mazurkiewicz z Teksasu oraz dyrektorzy i prezesi odnoszących sukcesy firm, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, jak chociażby Xiaochen Zhang, Arthur Mrozowski czy Michael Esposito.

Podczas zjazdu przeprowadzono sześć paneli dyskusyjnych, które dotyczyły między innymi: współpracy Polski, Ukrainy i USA w odbudowywaniu gospodarki, wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie, kwestii zarządzania międzykulturowego czy też wyzwań i aspiracji Polonii w XXI wieku. Dodatkowo na uczestników kongresu czekały liczne atrakcje i wydarzenia kulturowe takie jak: uroczysty bankiet, spotkania networkingowe, turniej golfowy czy też wystawa rzeźb artystów z Polski: Dariusza Madejskiego, Moniki Osieckiej i Tomasza Koclęgi w Fijewski Gallery Chicago.

Wśród uczestników byli przedstawiciele z różnych regionów USA, m.in. prof. Jim Mazurkiewicz z Teksasu (na zdj. z lewej, pierwszy z prawej Grzegorz Fryc – współorganizator Kongresu)

Szanse i wyzwania

Moderatorem jednego z paneli zatytułowanego „Polonia dzisiaj: ćwierćwiecze XXI wieku – osiągnięcia, dylematy i aspiracje” był współzałożyciel i wydawca gazety „Biały Orzeł” – Darek Barcikowski. Gośćmi zaproszonymi do dyskusji byli dyrektor generalny Alliance Printers and Publishers – Łukasz Dudka, prezes RadarSat, Inc. – Rafał Stykowski, prezes Polish Women in Business – Alina Mikołajczyk, współprzewodniczący Komitetu Miast Siostrzanych Chicago-Warszawa i partner w firmie prawniczej Corboy & Demetrio – Conrad C. Nowak oraz prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej – Frank Spula. Każdy z nich w interesujący sposób odpowiedział na pytania dotyczące m.in. przyszłości polonijnych mediów w USA, integracji Polonii oraz jej siły politycznej, wyzwań, jakie stoją przed polonijnymi organizacjami, była też okazja do dyskusji między nimi. – To było bardzo interesujące doświadczenie móc prowadzić taki panel i cieszę się, iż mieliśmy okazję w takim gronie porozmawiać o tym, jaka jest współczesna Polonia i jak postrzegamy jej przyszłość – mówi Barcikowski. – Miałem też możliwość wzięcia udziału w kilku wydarzeniach towarzyszących kongresowi i jestem pod ogromnym wrażeniem doświadczenia i wiedzy uczestników kongresu oraz tego, z jaką otwartością się nią dzielili. Odbyłem kilka naprawdę inspirujących rozmów i mam nadzieję, iż zaowocują one czymś ciekawym – dodaje.

Moderatorem panelu nt. osiągnięć i wyzwań stojących przed współczesną Polonią był wydawca „Białego Orła” Darek Barcikowski

Co interesujące, w tym roku Kongres 60 milionów otrzymał od Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” certyfikat umożliwiający posługiwanie się owym symbolem. Takie wyróżnienie nie tylko zwiększa prestiż całego kongresu, ale także wspiera jego rozwój i działania prowadzone na rzecz polskiej społeczności oraz międzynarodowej współpracy.

Więcej informacji o tej i przyszłych edycjach Kongresu 60 Milionów można znaleźć na stronie internetowej www.60mln.pl.

MS, JS
Fot. Kongres 60 Milionów

Idź do oryginalnego materiału