Namiastka Ukrainy w morąskim MDK, owacje na stojąco dla grupy Szarawary

nos-portal.pl 3 miesięcy temu

MORĄG. Muzyczne spotkania przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w sali widowiskowej Morąskiego Domu Kultury to kilkunastoletnia tradycja. Festiwal Ukraińskiej Popularnej Pieśni był okazją do kolejnego spotkania w Morągu.

Grupa “Szarawary” swoimi strojami, a przede wszystkim wykonem zdobyła sympatię publiki / Fot. Marcin Tchórx

Od kilkunastu lat – pomijając dłuższą przerwę spowodowaną pandemią – przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce na jedno z miejsc swoich kulturalnych spotkań wybrali Morąg. Lokalizacja jak najbardziej uzasadniona, ponieważ podczas Akcji Wisła na w latach 1947-1950 do właśnie do Morąga i okolicznych miejscowości przesiedlonych zostało wielu mieszkańców z terenów Ukrainy.

Komplet publiczności zasiadł na widowni sali kinowej w morąskim MDK / Fot. Marcin Tchórz

Morążanie, których przodkowie trafili do Morąga, w ramach Akcji Wisła stanowią silną grupę. Od kilkunastu lat postanowili się spotykać podczas Festiwalu Ukraińskiej Popularnej Pieśni. Jednym ze współorganizatorów i inicjatorów tego wydarzenia był zmarły w tym roku były wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu w sali morąskiego MDK organizatorzy przygotowali specjalny blok programu, który poświęcili pamięci marszałka Sycza.

Wydarzeniu patronowali posłanka Katarzyna Królak (druga z lewej) i Tomasz Orłowski, burmistrz Morąga (z prawej) / Fot. Marcin Tchórz

Wcześniej w wypełnionej niemal do ostatniego miejsca sali kinowej w MDK publikę porwali młodzi promotorzy kultury ukraińskiej. Rozpoczęli muzycy z Morąga, koncertujący pod szyldem “Sami kraszczi”. Popis śpiewu na kilka głosów dała grupa wokalna “Toia” z Olsztyna. Ale “Szarawary” czyli grupa muzyczna z Górowa Iławeckiego drugim wykonem o Moskalach zaskarbiła sobie mega sympatię wszystkich widzów. Na finale tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca “Dumka” zapracowali na owację na stojąco.

Pierwsi na scenie zaprezentowali się morążanie z grupy “Sami kraszczi” / Fot. Marcin Tchórz

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Katarzyny Królak, posłanki RP oraz Tomasza Orłowskiego, burmistrza Morąga.

Śpiew na kilka głosów to nie jest łatwe zadanie, ale robi wielkie wrażenie w dobrym wykonaniu / Fot. Marcin Tchórz
Idź do oryginalnego materiału