Następne grupy świętokrzyskich żołnierzy pojechały do walki z powodzią

radiokielce.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Następne grupy świętokrzyskich żołnierzy pojechały do walki z powodzią


Żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach uczestniczą w akcji przeciwpowodziowej.

Por. Daniel Woś, rzecznik dowódcy 10. ŚBOT informuje, iż w weekend na Dolny Śląsk wysłany został dodatkowy oddział składający się głównie z żołnierzy 103. Batalionu Piechoty Lekkiej OT w Ostrowcu Świętokrzyskim, który pomagał będzie na terenie Kłodzka.

– Zostali powołani kolejni żołnierze, którzy przyjechali na Dolny Śląsk jako wsparcie. Oddział dodatkowy, składający się głównie z żołnierzy 103. batalionu został skierowany do Kłodzka, gdzie pomagali miejscowej ludności w rejonie starówki, czyli obszaru najbardziej dotkniętego kataklizmem. Do ich zadań należało przede wszystkim prowadzenie prac porządkowych oraz pomoc przy sprzątaniu mieszkań i lokali użytkowych – mówi.

Por. Daniel Woś informuje iż żołnierze się zmieniają i w tej chwili ponad 150 osób ze świętokrzyskiej brygady WOT operują w okolicach miasta Oława, gdzie razem z miejscowymi strażakami oraz policjantami stale monitorują i w razie potrzeby naprawiają wał przeciwpowodziowy na rzece Odrze, a także zabezpieczają pobliską elektrociepłownię.

Oprócz żołnierzy z 10. ŚBOT do walki ze skutkami powodzi skierowany został również personel wojskowy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Kpt. Ewa Kózka, oficer prasowy CPdMZ w Kielcach informuje, iż w tej chwili na Dolnym Śląsku pracuje prawie 120 żołnierzy z jednostki znajdującej się na kieleckiej Bukówce. Działają głównie w rejonie miejscowości Lądek-Zdrój.

-Blisko 120 żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach wspiera i pomaga mieszkańcom poszkodowanym w wyniku powodzi. w tej chwili działamy m.in. w Lądku-Zdroju, gdzie skupiamy się na oczyszczaniu terenu, pomocy mieszkańcom w sprzątaniu ich posesji i usuwaniu zniszczonych przez żywioł rzeczy będących zagrożeniem dla ludzi – mówi.

Fot. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Jak dodaje z kolei w ramach akcji Feniks w region poszkodowany powodzią wysłany został także specjalny oddział żołnierzy CIMIC, którego zadaniem jest usprawnienie koordynacji i komunikacji pomiędzy wojskiem a samorządami i pozostałymi służbami mundurowymi.

-Wczoraj na tereny południowo-zachodniej Polski z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach wyjechali żołnierze CIMIC, których zadaniem jest ścisła kooperacja z samorządami, policją, strażą pożarną i innymi służbami ratowniczymi w celu koordynacji działań. Nasi żołnierze będą szacowali skutki powodzi, a także precyzyjnie określali potrzeby na danym terenie i kierowali tam określane jednostki. Dotyczy to zarówno usuwania skutków powodzi, jak i ciągłego monitorowania stanu infrastruktury przeciwpowodziowej – dodaje.

Operacja ,,Feniks” to największa operacja w historii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. w tej chwili zaangażowanych w nią jest ponad 26 tys. żołnierzy z całego kraju.



Idź do oryginalnego materiału