Stanowisko Litwy: Szefowa litewskiego resortu obrony Dovile Šakaliene przekazała w środę 9 kwietnia, iż nie ma sygnałów dotyczących zmian obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w regionie. Polityczka powiedziała, iż informacje o potencjalnych zmianach w obecności sił USA pojawiają się w amerykańskiej przestrzeni informacyjnej co pewien czas. - Wszystko odbywa się jednak tak jak wcześniej - zaznaczyła. Przyznała, iż spekulacją jest to, jakie siły i dokąd miałyby zostać przesunięte. - Myślę, iż z pewnością nastąpi przegląd rozmieszczenia zdolności w Europie. Jak to będzie wyglądać - gdzie i jakie siły mogą zostać przemieszczone - to na razie byłyby spekulacje - dodała jednak.
REKLAMA
Medialne doniesienia: Telewizja NBC podała we wtorek, iż Pentagon rozważa wycofanie 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich z Polski i Rumunii. Powołano się na sześciu amerykańskich i europejskich urzędników. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę administracja Joe Bidena zwiększyła obecność wojskową na wschodniej flance NATO o 20 tysięcy żołnierzy, z czego 10 tysięcy trafiło do Polski. Według NBC Amerykanie nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji, jak duża ich część ma zostać wycofana, ale jedna z propozycji może obejmować usunięcie choćby połowy sił wysłanych przez Bidena. "Wewnętrzne dyskusje na temat zmniejszenia liczebności amerykańskich wojsk w Rumunii i Polsce realizowane są w czasie, gdy Donald Trump próbuje przekonać Władimira Putina do zgody na zawieszenie broni" - zwróciło uwagę NBC.
Zobacz wideo Amerykanie relokują żołnierzy w Polsce. Tusk zabrał głos
Amerykanie opuszczają Jasionkę: Tymczasem dowództwo amerykańskie ogłosiło planowane przeniesienie sprzętu wojskowego i personelu z Jasionki do innych lokalizacji w Polsce. Jak podano w komunikacie, celem operacji jest optymalizacja amerykańskich operacji wojskowych. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał broni rezerwy Dariusz Łukowski nazwał decyzję o relokacji wojsk amerykańskich w Jasionce "naturalnymi przemieszczeniami". Wyjaśnił, iż to pokłosie decyzji podjętej na szczycie w Waszyngtonie w ubiegłym roku. Zgodnie z nią dotychczasowe zadania wojsk przejmowane są przez kolejnych członków NATO. Szef BBN podkreślił także, iż nie można mówić o żadnych ruchach związanych z wycofywaniem wojsk amerykańskich z Polski. Zaznaczył, iż decyzja armii amerykańskiej o relokacji wojsk jest też dyktowana kwestiami logistycznymi i efektywnością.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: "Ekspert o ruchach amerykańskich wojsk w Polsce. 'To korytarz życia dla Ukrainy. Obawy są'".Źródła: IAR, tv3.lt