– Szkoła Legii Akademickiej to program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów – mówi mjr Tomasz Golec, oficer prasowy Ośrodka Zamiejscowego w Opolu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Studenci uczelni cywilnych mogą już w czasie studiów odbywać służbę wojskową. Podczas inauguracji mogli zapytać żołnierzy jednostek liniowych i terytorialnych o ich służbę, a żołnierzy WCR o procedury.
Wojsko? Czemu nie
Pani Klaudia Syguś z Kluczborka studiuje bezpieczeństwo wewnętrzne. – Bardzo ciekawie tu jest – mówi. – Miałam na sobie kamizelkę kuloodporną i hełm. Nie spodziewałem się, iż te sprzęty są takie ciężkie. Ale myślałam o tym, iż może warto się w armii znaleźć. To jest jedna z wizji mojej przyszłości. Choć decyzji jeszcze nie podjęłam. jeżeli nie wojsko, to prawdopodobnie wybiorę policję. Mam takie zainteresowania od dziecka, a w liceum byłam w klasie mundurowej. Więc ta dzisiejsza przymiarka była w porządku.
Ten sam kierunek studiuje Michał Maraszek spod Brzegu. Reporter „O!Polskiej” spotkał go przy stanowisku Wojskowego Centrum Rekrutacji.
– Niewykluczone, iż to będzie przymiarka do przyszłości, ale najpierw chcę skończyć studia – mówi. – Po moich studiach można pracować w wojsku, w policji, w straży pożarnej i pewnie w agencjach ochrony. Na moje zainteresowania militariami bardzo wpłynął mój starszy brat, który też się tym fascynuje.
Szkoła Legii Akademickiej w UO
– Studenci w ramach Legii Akademickiej najpierw odbywają dobrowolną zasadniczą służbę wojskową albo służbę terytorialną i składają przysięgę – dodaje mjr Tomasz Golec. – Następnie zgłaszają się do koordynatora ds. Legii Akademickiej na UO i odbywają szkolenie teoretyczne (najbliższe rozpocznie się w marcu i potrwa do maja) kończące się egzaminem. W czasie wakacji odbywają ćwiczenia wojskowe. Po nich zostają kapralami. W kolejnym roku mogą się zgłosić do modułu oficerskiego i zostać oficerami.
W Uniwersytecie Opolskim w ramach Legii Akademickiej oferowany jest także dodatkowy dobrowolny kurs wstępu do samoobrony w oparciu o japońskie ju-jitsu. Mogą z niego skorzystać wszyscy studenci, także nie legioniści.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania