Ustalono tożsamość 60 włoskich jeńców wojennych

doxa.fm 3 miesięcy temu
Fot. Radio Doxa

Na terenie łambinowickiego Starego Cmentarza Jenieckiego zorganizowano ekshumację i ustalono tożsamość sześćdziesięciu włoskich jeńców wojennych, którzy w latach 1943-1945 przetrzymywani byli w obozie Lamsdorf. Badania prowadzono w ramach projektu „Lamsdorf-Łambinowice – archeologia pamięci”.

– W tej chwili mamy stuprocentowe potwierdzenie, tego, iż ci jeńcy spoczywają na cmentarzu w Łambinowicach. O tym, iż jest ich akurat 60 wiedzieliśmy już wcześniej, ponieważ dostępne są materiały archiwalne pozyskane przez naszych historyków oraz członków zespołu badawczego realizującego projekt – mówi Elżbieta Góra z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

– Ci ludzie nie byli pochowani w mundurach. Jedynymi artefaktami, które znaleźliśmy są przełamane znaki tożsamości, czyli tak zwane nieśmiertelniki. Taka blaszka zawiera informację o tym, w jakim obozie dany jeniec był przetrzymywany oraz indywidualny i niepowtarzalny numer obozowy. Taki numer stanowi podstawę identyfikacji danego szkieletu czy osoby, która w konkretnym grobie ma się znajdować – wyjaśnia Dawid Kobiałka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik projektu.

– Badania prowadzone są wielokierunkowo: w kierunku identyfikacji, w oparciu o przedmioty znalezione przy szczątkach, czyli nieśmiertelniki, ale także z wykorzystaniem metod stosowanych w medycynie i antropologii sądowej w oparciu o modele 3d czaszek oraz fotografie tych osób – informuje antropolog sądowy Dorota Jurkiewicz-Muszyńska.

W najbliższą niedzielę sześćdziesiąt trumien ze szczątkami włoskich jeńców odbiorą pracownicy ambasady włoskiej w Polsce. Następnie przechowywane będą one na cmentarzu żołnierzy włoskich na warszawskich Bielanach. o ile uda się dotrzeć do rodzin jeńców, szczątki żołnierzy mogą zostać przeniesione na cmentarze włoskie, do miejscowości, z których pochodzili.

Dodajmy, iż projekt badawczy realizowany w Łambinowicach został dofinansowany w kwocie 500 tysięcy złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przyszłym roku badacze podejmą się próby odnalezienia na łambinowickim cmentarzu jenieckim nieznanych i nieoznaczonych grobów polskich żołnierzy.

Galeria zdjęć:

Dłuższa relacja:
Elżbieta Góra, Dawid Kobiałka, Dorota Jurkiewicz-Muszyńska

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału