W Łambinowicach pożegnali sześćdziesięciu włoskich jeńców wojennych

doxa.fm 3 miesięcy temu
Fot. Radio Doxa

Na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach pożegnano dziś (29.09) sześćdziesięciu włoskich jeńców wojennych, którzy zostali internowani przez Wehrmacht w Stalagu 344 Lamsdorf. Tam zmarli w czasie II wojny światowej.

– Jest to dla nas moment szczególny, bo groby tych żołnierzy były nam nieznane, mimo, iż znajdowały się na łambinowickim cmentarzu. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych od końca lat 90-tych prowadziło poszukiwania tego miejsca pochówku. W końcu sięgnęliśmy po wsparcie archeologów. Z pomocą przyszły nam tez nowe technologie. Ta wytrwała praca zakończyła się sukcesem – odnalezieniem grobów i przywróceniem tym żołnierzom imion i nazwisk – mówi Violetta Rezler-Wasilewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

– Dziś mamy uroczystość przekazania stronie włoskiej szczątków jeńców, które w tym roku udało nam się ekshumować, czyli podjąć z nieznanej i nieoznaczonej kwatery włoskiej znajdującej się na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach. Szczątki, które umieszczono w 60 indywidualnych trumnach oznakowanych numerem grobu, w jakim były pochowane, po uroczystościach zostaną zabrane przez stronę włoską – wyjaśnia dr Dawid Kobiałka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Trumny ze szczątkami włoskich internowanych zostały odebrane przez przedstawicieli Ambasady Republiki Włoch i przewiezione na Cmentarz Żołnierzy Włoskich na Bielanach w Warszawie. jeżeli rodziny żołnierzy wyrażą taką wolę, szczątki jeńców mogą zostać przeniesione na cmentarze włoskie, do miejscowości, z których pochodzili.

Dodajmy, iż dzisiejsza uroczystość pożegnania włoskich żołnierzy na łambinowickim cmentarzu to finał badań realizowanych od 2022 r. pod kierunkiem dr. Dawida Kobiałki w ramach dwóch interdyscyplinarnych projektów naukowych: „Nauka dla społeczeństwa. Społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach” oraz „Archeologia pamięci”. Podczas prac ustalono miejsca pochówku 60 włoskich jeńców oraz ich tożsamość.

Violetta Rezler-Wasilewska, Dawid Kobiałka:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału