Wkrótce rusza kwalifikacja wojskowa. Wezwania otrzyma 230 tys. Polaków

wiadomosci.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


W lutym w całej Polsce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, w której w tym roku weźmie udział około 230 tysięcy osób. Obowiązek stawienia się przed komisją będą mieli nie tylko młodzi mężczyźni, ale również niektóre kobiety.
niedługo rusza kwalifikacja wojskowa: W całej Polsce rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Sztab Generalny Wojska Polskiego przypomina, iż jest to najważniejszy etap oceny umiejętności służby wojskowej. Według szacunków Ministerstwa Obrony Narodowej w tym roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi będzie musiało stawić się około 230 tysięcy osób.


REKLAMA


Kto weźmie udział w kwalifikacji? W tym roku obowiązkowi stawienia się przed komisją wojskową będą podlegać przede wszystkim:


mężczyźni urodzeni w 2006 roku;
mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, który nie posiadają określonej kategorii umiejętności czynnej służby wojskowej;
kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji.


Zobacz wideo Rosjanie pokazali tajemniczego Cyrkona


Ważne terminy: Kwalifikacja wojskowa na obszarze województwa ogłaszana jest przez wojewodę na drodze obwieszczenia najpóźniej na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia. Oznacza to, iż termin upływa 20 stycznia. Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się przed komisją zostaną wezwane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta za pośrednictwem pisma, które musi zostać doręczone co najmniej na siedem dni przed terminem stawiennictwa.


Kategorie wojskowe: Kwalifikacja wojskowa ma na celu określenie zdolności fizycznej i psychicznej potencjalnych poborowych do pełnienia służby wojskowej, a także wprowadzenie ich danych do ewidencji. Podczas tego procesu komisje przypisują im jedną z czterech kategorii zdrowotnych:


A - zdolność do służby wojskowej;
B - czasowa niezdolność do służby wojskowej;
D - niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju;
E - trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej.


Przeczytaj również: "Nowa szachownica na polskich myśliwcach. Eksperci podnieśli alarm".Źródła: Sztab Generalny WP, Wojsko Polskie
Idź do oryginalnego materiału