Co najmniej 22 osoby zginęły w sobotnim (07.10) ataku Hamasu na Izrael – poinformowała stacja N12. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael został również zaatakowany tysiącami rakiet. Bilans ofiar najprawdopodobniej wzrośnie.
Atak na Izrael trwa od godz. 6.30 czasu miejscowego (5.30 w Polsce). Są informacje o co najmniej 300 rannych.
– Usłyszeliśmy strzały i zaczęliśmy uciekać. Wciąż się ukrywamy i czekamy na ratunek – powiedział izraelskim mediom Daniel, jeden z gości imprezy pod gołym niebem w okolicy kibucu Urim na południu Izraela.
Dowództwo wojskowe Hamasu, który wziął na siebie odpowiedzialność za poranny atak rakietowy, ogłosiło rozpoczęcie nowej operacji zbrojnej przeciwko Izraelowi. To największy atak Hamasu na Izrael od lat.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej: Palestyńczycy mają prawo się bronić
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył w sobotę, po rozpoczęciu przez Hamas ataku na Izrael, iż Palestyńczycy mają prawo bronić się przed „terrorem osadników i wojsk okupacyjnych”. Jego słowa przytacza Reuters, cytując palestyńską agencję WAFA.
Abbas wypowiedział się w ten sposób podczas spotkania kryzysowego z głównymi urzędnikami Autonomii Palestyńskiej w Ramallah.
Na zdj. Palestyńczycy, którzy jadą izraelskim wojskowym jeepem ulicami Strefy Gazy podczas szturmu na izraelskie osiedla.
Szef MSZ: Stanowczo potępiam trwające ataki Hamasu na Izrael
Szef polskiego MSZ oświadczył – Stanowczo potępiam trwające ataki Hamasu na Izrael. Ta bezpodstawna agresja oraz akty przemocy, szczególnie wobec cywilów, są niedopuszczalne. Nasze myśli i modlitwy są przy wszystkich dotkniętych tymi strasznymi wydarzeniami” – napisał szef MSZ w mediach społecznościowych.
Natomiast rzecznik MSZ Łukasz Jasina podkreślił, iż „nic nie usprawiedliwia terrorystycznych ataków na ludność cywilną”.
Ze Strefy Gazy przeciwko Izraelowi wystrzelono 2,5 tys. rakiet
Także ambasada RP w Tel Awiwie potępiła w sobotę ataki rakietowe na Izrael ze Strefy Gazy, przypomniała także zasady postępowania w razie ostrzału i odradziła podróże do obszarów przygranicznych.
Rzecznik izraelskiej armii poinformował, iż w sobotę doszło do przeniknięcia sił palestyńskich na terytorium Izraela z morza, lądu i powietrza – m.in. przy wykorzystaniu paralotni. Potwierdził, iż ze Strefy Gazy przeciwko Izraelowi wystrzelono 2,5 tys. rakiet.
Przedstawiciel wojska przekazał, iż realizowane są naloty na Gazę. Walki toczą się na przejściu granicznym ze Strefą Gazy Erez oraz w bazie wojskowej Zikim. Zapowiedział powołanie „tysięcy” rezerwistów do armii.
Agencja Reutera, powołując się na świadków, poinformowała o dźwiękach eksplozji w Strefie Gazy i w mieście Gaza. Izraelskie media piszą o walkach między palestyńskimi bojownikami i siłami bezpieczeństwa na południu kraju.
Mieszkańcy regionu przy Strefie Gazy, skąd w sobotę zaatakowano Izrael, proszą o pomoc i informują, iż terroryści otwierają ogień w miastach na południu kraju – pisze Times of Israel. Pojawiają się doniesienia o wzięciu przez Hamas zakładników w izraelskich miastach; izraelska telewizja 13 TV podaje m.in., iż palestyńscy bojownicy wzięli izraelskich zakładników w mieście Ofakim. Niektóre domy w pobliżu granicy płoną.
Rzecznik izraelskiej armii odmówił komentarza w sprawie tego, czy Hamas uprowadził zakładników. – Oczywiście są ofiary – potwierdził.
Zamknięte szkoły, ograniczono zgromadzenia
W związku z atakiem ze Strefy Gazy w niedzielę (08.10) zamknięte będą szkoły w południowej i środkowej części Izraela – ogłosiły izraelskie siły zbrojne. W domach zostanie milion dzieci. Ograniczono również dopuszczalną wielkość zgromadzeń: do 10 osób na zewnątrz i 50 w budynkach.
– Przedsiębiorstwa mogą być otwarte w niedzielę, tylko jeżeli mają gotowy dostęp do schronów – poinformowała armia.
Restrykcje mają obowiązywać do godz. 18:00 w niedzielę, ale najpewniej zostaną przedłużone z uwagi na walki.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. EPA/ABIR SULTAN / EPA/MOHAMMED SABER / PAP/EPA/ATEF SAFADI / EPA/HAITHAM IMAD