Muzeum Pamięci Sybiru świętuje. Placówka została doceniona przez Komisję Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy – zdobyła prestiżową Nagrodę Muzealną Rady Europy 2024. Pracownikom muzeum gratulacje złożył dziś (19 grudnia) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jej celem jest docenienie najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.
– Zawsze marzyłem o tym, aby to muzeum było instytucją na europejskim, a choćby światowym poziomie. Dziś jestem dumny z tego, co reprezentuje i jaką działalność prowadzi Muzeum Pamięci Sybiru. Gratuluję całemu zespołowi i wszystkim, dzięki którym placówka tak dynamicznie się rozwija – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Białostockie muzeum zostało zgłoszone do nagrody z inicjatywy posła Krzysztofa Truskolaskiego.
– To nasz wspólny sukces. Jestem członkiem Rady Europy od blisko ośmiu lat. Bardzo chciałem móc zgłosić nasze muzeum do tej nagrody. I stało się, mamy najwyższą, najważniejszą nagrodę muzealną Europy – mówił poseł Krzysztof Truskolaski.
Muzeum Pamięci Sybiru świętuje w Białymstoku
Muzeum Pamięci Sybiru jest placówką, której głównym zadaniem jest upamiętnianie, badanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o losach osób zesłanych na Syberię. Decyzja Rady Europy w sprawie laureata Nagrody Muzealnej Rady Europy 2024 roku, wybranego przez Komitet Kultury, została ogłoszona we wtorek (5 grudnia), na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE). Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Portimao w Portugali w dniach 1-4 maja 2024 roku.
Nagrodą Muzealną Rady Europy wyróżniane są muzea, które wnoszą znaczący wkład w zrozumienie europejskiego dziedzictwa kulturowego, promowanie poszanowania praw człowieka i demokracji, łączenie kultur, pokonywanie granic społecznych i politycznych, poszerzanie wiedzy zwiedzających oraz zgłębianie idei obywatelstwa demokratycznego.
– To dla nas wielki zaszczyt. Otrzymane wyróżnienie potwierdza naszą misję tworzenia europejskiej instytucji, poświęconej historii i pamięci obywateli polskich zesłanych na Sybir. Traktujemy tę nagrodę jako dowód, iż idziemy w dobrym kierunku. Już teraz jesteśmy mentorem dla innych muzeów w kraju i za granicą. I cały czas się rozwijamy, aby być placówką na miarę XXI wieku – podkreślił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński.
Podczas spotkania w Muzeum Pamięci Sybiru obecni byli także Sybiracy i przedstawiciele organizacji sybirackich.
– Sybiracy przyłączają się do tych gratulacji i bardzo są wdzięczni, iż wszystkie nasze pamiątki zostały zabezpieczone w tym muzeum. Cały czas współpracujemy i bardzo za te wspaniałe kontakty dziękuję – powiedziała Jolanta Hryniewicka, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków.
Muzeum Pamięci Sybiru, samorządowa instytucja kultury Białegostoku, zostało utworzone 1 stycznia 2017 r. Jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI w. aż do połowy XX w. byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada historie jeńców, więźniów, zesłańców i deportowanych. Stworzone przez Miasto Białystok muzeum zostało oficjalnie otwarte 17 września 2021 r., w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Placówka prowadzi także działalność naukową.
Źródło: UM Białystok