Pantera z Bieleckich Młynów pojechała do Warszawy

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pantera z Bieleckich Młynów pojechała do Warszawy


Wydobyty niedawno w Bieleckich Młynach w gminie Morawica niemiecki czołg został w czwartek (28 września) przekazany Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Został wydobyty przez grupę pasjonatów z Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Warszawie wraz z Panzer Farm. Oprócz czołgu wydobyto także elementy innych pojazdów i wszystkie one zostaną teraz skatalogowane, opisane i sfotografowane.

Jak informuje Marcin Wilk z muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, można już wstępnie określić z jakich pojazdów pancernych pochodzą elementy wydobyte z dna Czarnej Nidy.

– Są to pojazdy: Bergepanther wykonany na podwoziu Pantery oraz wczesna wersja produkcyjna czołgu Pnzerkmpfwagen IV. Inne wydobyte elementy to między innymi wieża czołgu Pnzerkmpfwagen V, działa szturmowego Sturmgeschütz III a także opancerzonego pojazdu gąsiennicowego – wyjaśnia.

Po przewiezieniu do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie każdy z wydobytych elementów zostanie poddany myciu. Jest to proces, który należy przeprowadzić jak najszybciej, ponieważ muł i piasek jakimi są otoczone pozostawione przez dłuższy czas mogą utworzyć powłokę zbliżoną do betonowej co w znacznym stopniu utrudni oczyszczenie.

Bardzo się cieszę, iż dzięki działaniom moich pracowników udało się zapobiec wywiezieniu wydobytych pojazdów za granicę i trafią one do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – podkreślił Mirosław Gębski, starosta kielecki.

– To bardzo cenne zabytki i niemi świadkowie wydarzeń, które maiły miejsce podczas bitwy pancernej w okolicach Morawicy. Dobrze iż czołg i pozostałe elementy zostały wydobyte i będą mogły być oglądane. Niestety w powiecie kieleckim nie mamy muzeum, w którym mogły by się one znaleźć dlatego postanowiliśmy je przekazać Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – dodaje.

Muzealnicy mają w planach odrestaurowanie najlepiej zachowanego czołgu Panzerkmpfwagen IV i Bergepanther. Jest to proces, który może potrwać kilka lat i wymaga dużych nakładów finansowych. Wartość odrestaurowanego pojazdu może wynieść choćby kilkanaście milionów euro.


Idź do oryginalnego materiału