Kolejny komunistyczny pomnik, poświęcony Armii Czerwonej zniknął dziś ze świętokrzyskiego krajobrazu. W Łubnicach, w powiecie staszowskim zdemontowano dzisiaj obiekt stojący w sąsiedztwie szkoły podstawowej i boiska sportowego, przy ruinach XVII-wiecznego pałacu, wysadzonego w powietrze w 1944 roku przez Sowietów.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki zwraca uwagę, iż ten pomnik po 1945 roku wystawili komuniści tym, którzy mordowali, gwałcili i niszczyli polskie dziedzictwo narodowe.
– Nie zatrzymamy się, aż żaden komunistyczny, tego typu obiekt nie będzie straszył w wolnej, niepodległej Polsce – dodał.
Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach podkreśla, iż propagandowy pomnik do tej pory górował nad ruinami zespołu pałacowego, z którego zostały tylko fragmenty murów.
– Ten pałac przetrwał wiele zawieruch wojennych, wiele konfliktów i innych trudnych momentów historii, a nie przetrwał wkroczenia Sowietów, które do niedawna błędnie nazywane było wyzwoleniem. Obiekt propagandowy potwierdzający sowieckie zniewolenie kraju nie będzie już dominował nad ruinami dawnego pałacu – stwierdził naczelnik.
Wójt Łubnic Anna Grajko stwierdziła, iż dobrze się stało, iż propagandowy pomnik został dzisiaj usunięty, sprawiedliwości dziejowej stało się zadość. Dodała, iż pomnik szpecił gminę, a teraz w tym miejscu, z inicjatywy IPN stanie granitowy obelisk, upamiętniający ofiary totalitaryzmu sowieckiego i niemieckiego, przy którym będą się mogły odbywać uroczystości patriotyczne. Nowy pomnik zamontowany zostanie w ciągu najbliższego miesiąca.
Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie powiedział, iż dzisiejszą akcję można uznać za sukces, ponieważ jest to 38. obiekt posowiecki, który zniknął po apelu prezesa IPN do władz samorządowych z wiosny ubiegłego roku. Większość takich pomników została usunięta przy bezpośrednim udziale instytutu i współpracy władz samorządowych.
W połowie 1944 roku, Łubnice i Oględów były na linii frontu, wchodziły w skład tzw. przyczółka sandomierskiego, czyli tworu wojskowego, który na tym terenie stacjonował. Prowadzone były tu działania związane z planowaną na styczeń 1945 roku zimową ofensywą Armii Czerwonej.