Na cmentarzu wojskowym, przy Pomniku Zwycięstwa Legionów w Czarkowach w gminie Nowy Korczyn odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 109. rocznicę chrztu bojowego 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich.
Oddziały pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczyły w tym miejscu krwawy bój z Rosjanami.
Poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik okręgu kieleckiego Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, iż to na Ponidziu rodziła się wolna Polska.
– Tutaj właśnie Legiony marszałka Piłsudskiego przeszły swój chrzest bojowy, zwycięską bitwę. Dzisiaj jestem bardzo wdzięczny tym, którzy dbają o tej wojenny cmentarz, którzy się nim opiekują. Każdego roku tutaj się spotykamy, aby przywołać pamięć bohaterów marszałka Józefa Piłsudskiego. My dzięki nim dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce, bo oni nam torowali drogę do wolności – podkreślił Krzysztof Lipiec.
Poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, iż w tym miejscu był początek drogi legionów marszałka Józefa Piłsudskiego, która doprowadziła do Niepodległości.
– Józef Piłsudski budził świadomość narodową Polaków do czyny zbrojnego. Zabory powodowały, iż część z naszych rodaków straciło wiarę, iż można tę Niepodległość uzyskać. W chwili wybuchu wojny Piłsudski powiedział, iż kiedy na szalę rzucono miecze, nie może zabraknąć szabli polskiej. I ta szabla w postaci czynu legionowego, a potem tworzenia armii dała to, iż w 1918 roku byliśmy gotowi do odzyskania Niepodległości – przypomniał Marek Kwitek.
Na cmentarzu znajduje się monument, który upamiętnia zwycięstwo Legionów. Został odsłonięty w 1928 roku i nienaruszony przetrwał do stycznia 1945 roku, gdy został zniszczony przez sowietów. W 1989 roku zawiązał się społeczny komitet jego odbudowy. Jego kopię odsłonięto w 1992 roku, przypomniał Tadeusz Łuszczyński, nauczyciel historii z Kazimierzy Wielkiej i jeden z liderów komitetu.
– W tym miejscu, gdzie teraz stoi pomnik znajdował się drewniany krzyż, dlatego iż w styczniu 1945 roku Rosjanie wysadzili w powietrze pierwotny pomnik, na otwarciu którego w 1928 roku obecny był prezydent Ignacy Mościcki. Ten pomnik, otworzony został w 1992 roku. To dokładna, wierna replika pomnika z 1928 roku – podkreślił Tadeusz Łuszczyński.
W spotkaniu wzięły udział także delegacje związków kombatanckich, stowarzyszeń, szkół, służb mundurowych, władz samorządowych oraz harcerze i mieszkańcy.