Wyjątkowy hangar-muzeum w Zabawie nabiera kształtów. Będzie przypominał o bohaterskiej akcji AK w regionie tarnowskim

rdn.pl 1 rok temu
Zdjęcie: hangar


Replika samolotu ‘Dakota’ została odmalowana i jest składana w całość, hangar już stoi, a niebawem pojawią się kolejne elementy miejsca, które upamiętnią brawurową akcję AK podczas II wojny światowej. Wyjątkowe muzeum-hangar powstaje w podtarnowskiej Zabawie.

Mowa o akcji pod kryptonimem ‘III Most’, która rozegrała się właśnie w tamtej okolicy. W jej trakcie członkowie AK pod osłoną nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku wylecieli z okupowanej Polski transportując m.in. części rakiety V2, którą wcześniej udało się im przechwycić i rozbroić.

Kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak mówił w Pulsie Regionu, iż to wciąż mało znane wydarzenie z lokalnej historii, a miało ono wpływ na losy trwającej wówczas wojny.

– To historia ludzi, którzy stanęli na wysokości zadania ryzykując swoje życie, swoich rodzin i całej okolicy, przeprowadzając bardzo precyzyjną, dobrze zakonspirowaną i zorganizowaną akcję. Kilkudziesięciu niemieckich lotników, którzy byli niecały kilometr od lądowiska tego samolotu nie miało pojęcia co się wydarzyło, a największy niemiecki radar stojący w Tarnowie nie wychwycił samolotu. Nikt nikogo nie zdradził, nikt nie zawalił, odbyło się to bez żadnej osłony myśliwców, bez nawigacji. Ci goście przelecieli pokonując nie tylko własny lęk, ale także wszystkie warunki, które nie sprzyjały takiemu lotowi.

W muzeum będzie można zobaczyć odnowiony samolot, czy autentyczne fragmenty rakiety. Znajdzie się tam też m.in multimedialna i interaktywna wystawa.

Ks. Szostak dodaje, iż w okolicy nie ma wielu miejsc, które upamiętniają te wydarzenie, a muzeum-hangar będzie szansą na zachowanie i przekazywanie lokalnej historii.

– Najważniejsze jest w tym wszystkim pytanie: jak tę historię opowiedzieć? Taka próba żeby to zrobić trochę inaczej, to będzie właśnie ten hangar, w którym znajdą się części samolotu. Mam nadzieję, iż to miejsce będzie nie tylko chronić samolot, ale ten samolot da szansę młodym ludziom na spotkanie z kawałkiem pięknej historii, którą tu napisali nasi ojcowie w trakcie II wojny światowej.

Muzeum ma być gotowe na 80. rocznicę tej akcji, która przypada w lipcu 2024 roku.

Posłuchaj rozmowy z ks. Zbigniewem Szostakiem:

Idź do oryginalnego materiału